A tagjelölt országok részvétele nélkül kerül sor hétfőn az Európai Unió rendkívüli csúcstalálkozójára Brüsszelben, ahol az állam- és kormányfők az iraki válságról próbálnak majd közös álláspontra jutni.
Az iraki válság megvitatásának és a teljes káoszba fulladt közös európai külpolitika ráncba szedésének céljából találkoznak hétfőn Brüsszelben az Európai Unió állam- és kormányfői a görög elnökség által összehívott rendkívüli Európai Tanácson. A soron kívüli csúcstalálkozó megrendezése azután került szóba, hogy több európai vezető, köztük Medgyessy Péter magyar kormányfő nyílt levélben állt ki az Egyesült Államok Irak-politikája mellett.
A tagjelölt országok vezetőit némi habozás után nem hívták meg a hétfői találkozóra, csak egy keddi "tájékoztatásra". Távolmaradásuk a csúcstól a hivatalos magyarázat szerint egyszerűen annak tudható be, hogy mivel még nem írták alá a csatlakozási szerződést, a tagjelöltek nem jogosultak még a megfigyelői részvételre sem a tanács ülésein.
Egyes diplomáciai források és itteni elemzők szerint azonban a tagjelöltek meghívását Francia- és Németország fúrta meg, mert tudták, hogy a markánsan Amerika-barát közép-európaiak részvétele kisebbségbe szoríthatja háborúellenes álláspontjukat. A tegjelölteket leginkább a britek, a spanyolok és a hollandok, vagyis a keményvonalas amerikai politikát támogató államok akarták hétfőn a tanácsban tudni.
Jól értesült brüsszeli források szerint ugyanakkor maga a görög elnökség sem lelkesedett túlságosan a gondolatért, hogy a hétfői találkozón ne csak a tizenötök, de a tagjelöltek is jelen legyenek. "Ha Görögország nem volna éppen EU-elnök, akkor ott állna Francia- és Németország mellett, a háborút ellenezve" - ismerte el ugyanakkor egy uniós diplomata a Világgazdaságnak, utalva rá, hogy a görög lakosság, sőt a kormány jelentős része határozottan elveti a háborút, és Amerikával szemben is gyanakvó.
Egy másik forrás szerint az uniós nagykövetek szerdai találkozóján, ahol döntés született a kérdésről, nem is volt igazi vita. Miután a britek és a spanyolok felvetették a tagjelöltek meghívását, a görögök egyszerűen azzal söpörték le a javaslatot az asztalról, hogy a szervezés már lezárult, a meghívókat mindenkinek kiküldték.
Hogy Irak ügyében a megosztott európaiak tudnak-e tartalmas közös álláspontra jutni, az legalábbis kétséges. Franciaország, Németország és a választások elé néző Belgium továbbra is elutasítja a katonai akciót, helyette a fegyverzet-ellenőrzések megerősítését szeretnék. Nagy-Britannia, Spanyol-, Olaszország és egy sor tagjelölt ország inkább az amerikai álláspontot támogatja. (SzB)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.