BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre aktívabbak a borhamisítók

Az utóbbi időben ismét lendületet vettek a borhamisítók. Szinte nincs olyan hét, hogy a fináncok ne bukkannának illegális tevékenységre utaló jelekre, s már most több a lefoglalt cukorcefre, mint tavaly vagy tavalyelőtt egész évben. Néhány eset az elmúlt hetekből: Kiskunhalason februárban 23 ezer liter cukorcefrét és 1500 liter hamis bort találtak a pénzügyőrök egy elhagyott, romos tanya udvarán, földbe süllyesztett tartályban. A lefoglalt folyadék értéke elérte a kétmillió forintot. Márciusban Tabdiban mintegy 25 ezer liter cukorcefrét, 1400 liter tiszta szeszt és egy szeszfőző készüléket találtak a vámosok. Értékük meghaladta a 10 millió forintot. Szintén márciusban illegális szeszfőzdét fülelt le a vámkommandó Kiskőrös körzetében. Földbe süllyesztett tartályokban mintegy 150 ezer liter cukorcefrét és 20-30 ezer liter tiszta szeszt, továbbá a szeszfőzéshez használatos eszközöket foglalt le a vámkommandó. Két héttel ezelőtt a Nyírségben csaptak le egy komplett szeszfőzdére.

A látszat arra utal, hogy talán túlságosan is jól sikerült - nem utolsósorban a hegyközségek lobbizásának köszönhetően - a borral kapcsolatos rendelkezések enyhítése, emiatt kaptak vérszemet a hamisítók. Mint emlékezetes, könnyebbé váltak a boradóraktárak nyilvántartási kötelezettségei, s csökkent a gazdák adminisztrációs terhe. Kedvező helyzetet teremt az ügyeskedőknek, hogy a bortörvény átfogó módosítása még várat magára, egyelőre átmenetinek lehet tekinteni a szabályozást.

Információink szerint a gyanús esetek megszaporodása mögött más okok is vannak. A pénzügyőrök tapasztalatai szerint egyre kevésbé jellemző a lakosság elnéző magatartása, úgy látszik, érzékenyebbek a minőségre is, így a korábbinál jóval több és meglehetősen pontos bejelentés érkezik a vámkommandóhoz. Az is igaz, hogy a máshol felszabaduló fináncokat átvezényelték erre területre, így több erő jut a felderítésre.

Az uniós csatlakozás várhatóan némileg javít a helyzeten, ugyanis - mivel Magyarország nem kért derogációt - már a jövő évi szüret termelésére vonatkozóan életbe lép a borászati melléktermékek kötelező lepárlását előíró uniós követelmény. Ez hazánkban az előállított bormennyiség közel 10 százalékát teszi ki. A tagországoknak szigorúan el kell számolniuk a borászati melléktermékekkel - ilyen a törköly, a borseprő, az aljbor - az unióval. Ez pedig gyakorlatilag azt jelenti, hogy megszűnik a borhamisítás alapanyagául szolgáló melléktermékek ellenőrizetlen felhasználása, azaz szűkül a borhamisítás lehetősége.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.