A Mikulás Dzurinda miniszterelnök által kezdeményezett reformcsomag jelentősen megkönnyítené a foglalkoztatás feltételeit, így csalogatva a szigorú előírások elől menekülő nyugat-európai befektetőket. A rugalmasabb munkaidő és a simább elbocsátás ugyanakkor a vállalkozókedvet is növeli, így általa a foglalkoztatás is bővülhet. Jövő januártól pedig a főbb vállalati adóterheket is egységesíteni akarják: a magyar evára emlékeztető módon a jövedelem- és nyereségadót, valamint a bérterheket egységesen 20 százalék körüli értékben határoznák meg. Ezenfelül az illetékeket is mérsékelni fogják. A Handelsblatt által megkérdezett szakértők szerint ez ténylegesen növelheti az ország vonzerejét, ahol a szakképzett munkaerő ára amúgy is jellemzően a befektetők kedvenceinek számító cseh, lengyel és magyar piac bérszínvonala alatt található. A 317 eurós havi bruttó átlagkereset, az ország tradicionális exportnyitottsága, centrális fekvése és viszonylag jól képzett munkaereje már eddig is számos nagyvállalat érdeklődését felkeltette. Közéjük tartozik a US Steel, a Matsushita, a Whirlpool, a Siemens, a Delphi Automotive és a Volkswagen. Ez utóbbi konszern a spanyol SEAT Ibiza-gyár termelésének 10 százalékát már Pozsonyba telepítette. A PSA Peugeot Citroën szintén döntést hozott egy környékbeli üzem létesítéséről, és az MG Rover Group is érdeklődik. Az autógyártás pedig technológiai színvonala és széles beszállítói igényei miatt a szlovák ipar húzóágazatává válhat.
A GDP bővülési üteme az idén 3,7 százalékosra nőhet, az ipari termelési adatok pedig februárban meghaladták az elemzői becsléseket, írta a Reuters. A túlzott optimizmusnak azonban néhány tény még gátat szab: az infláció az elmúlt hónapban másfél éves csúcsra, 7,6 százalékra szökött. A befektetők pedig továbbra is erősen panaszkodnak az igazságszolgáltatás lassúságára és a hivatalok túlzott bürokráciájára. (MDE)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.