Az idei évre 3,3 százalékos GDP-bővülést vár a GKI Gazdaságkutató Rt. - áll az Erste Bank együttműködésével készült prognózisban. Az előrejelzés szerint tovább romlik a külgazdasági egyenleg a behozatal 5, a kivitel 3 százalékos növekedése nyomán. Így a külkereskedelmi mérleg hiányát 4,2 milliárd, a folyó fizetési mérleg deficitjét 3,8 milliárd euróra becsülik az év végére. Az államháztartási hiányt a GDP 5 százalékára teszik, közel a Pénzügyminisztérium 4,8 százalékos tervéhez.
A bruttó átlagkereset a GKI szerint az idén is meghaladja majd a GDP növekedését a maga 12 százalékos indexével. A fogyasztói árindexet december-december viszonylatban 5,2 százalékra prognosztizálják, ami meghaladja a jegybank 4,5 százalékos célját.
Az építőiparban éves szinten 3 százalékos volumennövekedés várható. A reálértelemben vett visszaesés oka az állami beruházások elmaradása.
A munkanélküliségi ráta az év végére 6,5 százalékos lehet. Ez ugyan beleillik a tavalyi második fél évet jellemző növekvő trendbe, ám csak úgy, hogy az idei első fél évet jellemző csökkenés megfordul (a januári 6,4 százalékról a második negyedévre 5,8 százalékra csökkent a munkanélküliség). (NV)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.