Aluljárókban, utcai pavilonokban, de "rendes" könyvesboltokban, sőt nagykereskedésekben is feltűntek a közelmúltban sikerkönyvek rossz minőségű hamisítványai. Az érintett kiadók szakértővel vizsgáltatták meg a próbavásárlások során beszerzett példányokat, és megállapították: a hamisítványok feltehetőleg kisebb nyomdákban, az eredeti kópiák másolásával előállított könyvek. A szerzői és szomszédos jogok megsértésének minősülő bűncselekmény elkövetéséhez némi tőke, könyvpiaci ismeret és kapcsolat egyaránt kell. A sértettek, valamint a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesületének (MKKE) vezetője, Zentai Péter László szerint így alighanem gyorsan felderíthetők lennének a tettesek.
A kiadók által felkért magánnyomozó felderítette tényekkel és a nyomdai szakvéleményekkel alátámasztott, februárban tett feljelentés ellenére a hatóság eddig nem tudott érdemi eredményt felmutatni.
A kárt csak becsülni lehet, de az biztos, milliós nagyságrendről lehet szó - véli Timár Miklós. A Konkrét Könyvek kiadó vezetője szerint hamisítani csak többezres példányszámban érdemes, mert a bűncselekmény komoly felkészülést és kapcsolatokat feltételez. A hamisításon a haszon is jelentős: a könyvek az eredetivel megegyező áron kerülnek forgalomba, de csak a nagyon szűken vett nyomdai költséget kell állni. Ez a kiadásukban 16 ezer példányban megjelent Malota-könyv esetében alig 200 forint - a kereskedelmi ár 1980. Csak beszkennelnek egy eredeti művet, s kinyomtatják, így a hamis könyvek gyakran ferdék, papírjuk minősége változó, a nyomtatás több helyen elmosódott. Ám az átlagos vásárló ezzel csak otthon szembesül. A kár így kettős: a rossz minőség miatt az olvasó a kiadót okolhatja. A Konkrét Könyvek februárban tett feljelentést a rendőrségen, ám azóta semmilyen fejleményről nem tájékoztatták őket. Az ügyben a XIII. kerületi kapitányság folytatja az eljárást, ahol lapunknak a nyomozás érdekeire hivatkozva nem kívántak nyilatkozni.
Most hallok először arról, hogy hamisított könyvek kerültek forgalomba - jelentette ki Zentai Péter László. Az MKKE igazgatója szerint a Magyarországon eddig példátlan bűncselekmény azért is furcsa, mert a kiadók, nagykereskedések, könyvesboltok hálózata viszonylag zárt láncot alkot, ahol az eladással foglalkozó szereplők mindegyikének igazolnia kell, honnan jutott az egyes művekhez. A hamisítás minőségétől függ, mekkora beruházást igényel az illegális vállalkozás, de nagyobb, az olvasók megtévesztésére alkalmas mennyiség esetén már azt sem lehet nehéz megállapítani, melyik nyomdában készülhettek a példányok. Zentai furcsának véli, hogy megéri a műveket hamisítani nálunk a kis példányszám miatt.
Nagyon visszaszorult, de még van a könyvforgalmazásnak szürkezónája, véli Kolosi Tamás. A Sorstalanságot kiadó Magvetőt is magában foglaló Líra és Lant Rt. vezetője szerint erre vezethető, hogy megjelenhetnek hamis kiadványok. Kertész Imre könyvét a Nobel-díj átadását követően több mint 300 ezer példányban adták el, így a hamisított példányok forgalma nem lehet jelentős. Ám ezek felbukkanása a hálózatoktól független utcai, esetenként alkalmi pavilonokban, kisebb, vidéki könyvesboltokban valószínű eddigi tapasztalataik alapján.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.