Egyes szakértők szerint a kabinet azért nem siet az áprilisban aláírt szerződés ratifikálásával, mert az aláírásra felhatalmazást adó április 12-i népszavazás, illetve azt követő országgyűlési határozat már egyébként is meglehetősen tiszta helyzetet teremtett alkotmányossági szempontból. Szempont volt az is, hogy érdemes megvárni a csatlakozó országokban rendezett népszavazási sorozat lezárultát is, hogy pontosan lehessen tudni, tényleg 25 tagú lesz-e jövő májustól az unió, tényleg a csatlakozási szerződés egésze lép-e életbe (ha ugyanis valamely tagjelölt a referendumon elvetette volna a belépést, a szerződésnek a rá vonatkozó előírásai nem léptek volna hatályba, más lett volna a minősített többség a miniszteri tanácsi szavazásoknál stb.). Mások szerint viszont a késlekedés nem segíti a jelenlegi tagállamokban zajló (eddig meglehetősen vontatott) ratifikáció felgyorsítását.
A kormány két választási lehetőség közül dönt. Vagy külön kér egy megerősítő országgyűlési határozatot, amit egy külön törvény követ a kihirdetésről, vagy összevonja a két jogi aktust (mint a nemzetközi szerződések itthoni ratifikálása során általában), és közös megerősítő-kihirdető törvényre tesz javaslatot az Országgyűlésnek. Utóbbi esetben a tervezett menetrend szerint már novemberben el lehetne fogadni ezt a törvényt, előbbi esetben valószínűleg januárig kellene várni vele.
A ratifikációs folyamat befejezése után az utolsó lépés a csatlakozási okmányok letétbe helyezése az olasz kormánynál (amely a római szerződés óta valamenynyi uniós alapszerződés letéteményese). Ezt Ciprus, Málta és Lengyelország már megtette, a mai tagállamok közül pedig Dánia és Németország is. Ahhoz, hogy a csatlakozási szerződés jövő május 1-jén életbe léphessen, április 30-ig mind a 15 mai tagállamnak letétbe kell helyeznie az okmányokat s azoknak a jelölteknek is, amelyek azt szeretnék, hogy a szerződés köztük és az EU között hatályossá váljon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.