BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Áttörés a védelempolitikában

Világosabbá tette a reformvitákban a frontokat a legutóbbi EU-csúcs Brüsszelben, amely fontos állásfoglalást hagyott jóvá a gazdaságélénkítő programok ügyében is. A legnagyobb feltűnést az keltette, hogy egyetértés született a szorosabb együttműködés engedélyezésére a védelempolitikában is.

Brüsszel



Novemberben várható átfogó elnökségi papír arról, hogy a reformviták kapcsán milyen többségi álláspontok kristályosodtak ki a még nyitott kérdésekben. Addig az olasz diplomácia kétoldalú megbeszélések sorát vezényli le majd az európai alkotmánytervezetről - derül ki a Brüsszelben pénteken véget ért "félidős" csúcstalálkozó közleményéből. A legutóbbi, másfél napos találkozó több mint felét a kormányközi konferenciával (IGC) összefüggő kérdések áttekintése vitte el, ami ugyanakkor még mindig nem volt igazi vita.

A résztvevők egyelőre még inkább csak a jellemzőbb országálláspontot ismertették, ám Medgyessy Péter magyar miniszterelnök szerint már ez is hasznos hozzájárulást jelenthet a további eszmecserék szempontjából, lévén, hogy világosabb frontok mentén folyhat majd a munka. A csúcs idején talán egy olyan téma volt, ahol látványos elmozdulásra került sor a korábbiakhoz képest: a védelempolitikai együttműködés szabályozása. A konventszöveg itt még nem állított fel végleges képletet, mivel a tagországok közül többen is ódzkodtak attól, hogy rábólintsanak az ezt óhajtó országok szorosabb együttműködésére. Egyfajta visszatartó erőt jelentett itt többek számára Francia-, Németország, Belgium és Luxemburg tavaszi kezdeményezése önálló európai tervezési és operatív irányítási kapacitás megteremtésére, amit akkor sokan az amerikai NATO-politika nyílt alternatívájaként értelmeztek.

A mostani csúcsdöntés hátterében diplomáciai források szerint az a szándék áll, hogy elejét vegyék az EU-kereteken kívül formálódó képződmények kialakulásának, valamint annak, hogy bármilyen "szorosabb formáció" zárt jelleget öltsön. Záró sajtóértekezletén maga a vendéglátó olasz kormányfő, Silvio Berlusconi is így jellemezte az elvi egyezséget.

A csúcs előtt a legtöbbet emlegetett sarokkérdések kapcsán a bizottsági összetételnél, ha csökkenő támogatás mellett is, de láthatóan kitart a többségi álláspont a "minden országnak egy biztos" elv érvényesítésére, míg a többségi szavazás esetében az eddig legszívósabban ellenálló spanyol diplomácia immár nyíltan is felvetette a rugalmasabb hozzáállás lehetőségét. José-María Aznar miniszterelnök sajtóértekezletén úgy fogalmazott, hogy kormánya kész bármit megvitatni, ami "megőrzi a nizzai intézményi egyensúlyt", és egy átfogóbb csomag része. Spanyol részről ugyanakkor azt is értésre adták, hogy továbbra is ragaszkodnak a szavazati súlyok fenntartásához - azaz a konventjavaslattal szemben a nizzai szerződés megoldásához. Legfeljebb a meglévő számokban tudnak megengedni módosítást, ha azt számukra megfelelő mértékben kompenzálják más területeken. A láthatóan a kihátrálást előkészíteni hivatott spanyol lépés még jobban kidomborította a szavazati kérdésekben továbbra is "mindent vagy semmit" valló lengyel álláspont ortodox jellegét.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.