A magyar gazdaság túljutott a dekonjunktúra mélypontján, és jövőre már az ideinél magasabb GDP-növekedés várható. A 2004-es 3,5 százalékos prognózis mögött a bővülés szerkezetének változása is meghúzódik: a beruházások és az export újra húzóerővé válik, mindkettő 8 százalékkal haladhatja meg az idei szintet. A belső felhasználás egyéb komponensei (elsősorban a lakossági fogyasztás) a korábbi szinthez képest jóval lassabban növekednek majd, ami indokolt is abból a szempontból, hogy hosszú távon a háztartások fogyasztására és beruházására alapozott GDP-bővülés nem tartható fenn, amit az is bizonyít, hogy ez a struktúra jelentős egyensúlyromláshoz vezetett.
Jövőre euróban kifejezve tovább emelkedik a folyó fizetési mérleg hiánya, ez azonban GDP-arányosan inkább kisebb javulást jelent majd. Hasonlóképpen a költségvetési helyzet is kissé konszolidálódik. A kutatók szerint az 1 százalékpontos deficitcsökkenés szükséges és elégséges, tekintettel az infrastrukturális beruházások forrásigényére.
A kutatók szerint jövőre az adóváltozások miatt az infláció akár 7 százalék fölé is emelkedhet, év végére pedig 5,5-es lehet. A jegybanknak 2004-ben jelentősen csökkentenie kellene a kamatszintet, a monetáris politikában pedig az inflációs célkövetés hivatalos fennmaradása mellett árfolyam célú monetáris politikai rezsimre kellene áttérnie, amivel középtávon lehetne az árdinamikát leszorítani.
A konjunktúra egészen más alakulásával számol az OTP Bank elemzési központja. A közgazdászok szerint 2004-ben a gazdasági növekedés üteme még az idei 2,7 százalékot sem éri el. A gazdaság helyzetével kapcsolatban nincsenek egyértelműen kedvező jelek, igaz, nem is romlott tovább a helyzet. A GDP-növekedés szempontjából pesszimista előrejelzést az indokolja, hogy miközben a növekedés mostani húzó tényezői lassan legyengülnek, kérdéses viszont, hogy az exportorientált ágazatok (főként a gépipar) idejében helyükre tudnak lépni. Az ezzel kapcsolatos borúlátás okozza, hogy a szakértők alacsony beruházási dinamikát és javuló külső egyensúlyt várnak.
Az OTP Bank a 2004-es év egyik legbizonytalanabb tényezőjének az infláció alakulását tartja. Az áfakulcsok bizonyos termékek és szolgáltatások esetében bekövetkező esetleges változása akár 1 százalékponttal is csökkentheti a drágulás ütemét, hívják fel a figyelmet az elemzők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.