Augusztusban a várakozásokat meghaladó mértékű, 402 millió eurónyi hiány keletkezett a folyó fizetési mérlegben. A jelentős hiány elsősorban az áruimport meglódulásának, illetve a gyenge idegenforgalmi teljesítménynek a következménye. Az egyensúlyromlás látványos: az első nyolc hónap hiánya megközelíti a 3,2 milliárd eurót, tavaly ugyanezen időszak alatt 1,4 milliárdot tett ki a passzívum.
Valamelyest jobb hír, hogy a nem adóssággeneráló finanszírozási tételek javultak: az utolsó három hónapban közel 700 millió euró közvetlen tőkebefektetés érkezett az országba. (Az újrabefektetett profittal együtt az első nyolc hónapban durva közelítéssel 2 milliárd eurónyi közvetlen befektetési célú tőke hasznosulhatott az országban, ami - ellentétben a külföld érdektelenségéről szóló hírekkel - egyáltalán nem rossz eredmény.)
A tőkebefektetések élénkülése is alátámasztani látszik a Központi Statisztikai Hivatal méréseit, melyek szerint az elmúlt időszakban már a beruházási célú behozatal rontotta tovább a mérleget. Ez jó hír a fellendülésben reménykedőknek, ugyanakkor a fogyasztási dinamika fennmaradása esetén a külkereskedelmi és a folyó fizetési mérlegek további jelentős hiánynövekedésére számíthatunk. Ebben az évben a folyó hiány 4,5 milliárd euró körül lehet, ami GDP-arányosan elérheti a 6 százalékos szintet - véli Kovács György, a Budapest Economics elemzője. Ehhez egyébként elegendő a szeptember-decemberi időszakban a tavalyival egyenlő deficitet "összehozni", hiszen a 12 havi görgetett hiány már most is eléri ezt a szintet.
A külföldi finanszírozást növeli az is, hogy sikeres privatizációs lépések, s magyar nagyvállalati terjeszkedések is vannak - hívja fel a figyelmet Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője, példaként említve az OTP bolgár tulajdonszerzését. (MI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.