BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egészségügyi csomag készül

December elején kerül a kormány elé az egészségszámlára vásárolható szolgáltatási csomag tervezete. Ebben olyan, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által nem támogatott, prevenciós célú ellátások találhatók majd, amelyek megvásárlása esetén 10 százalékos adókedvezmény illeti meg jövőre a pénztártagokat.

Korábban beszámoltunk róla, hogy az új adójogszabályokkal vonzóbbá kívánja tenni a kormányzat az egészség célú megtakarításokat, az egyéni egészségszámlák váltását, amire azért is szükség van, mert a járulékbefizetések az ellátás 88 százalékát fedezik. Évente 300 milliárd forint a lakosság közvetlen egészségügyi kiadása (gyógyszer, segédeszköz, hálapénz), ami évről évre 20 százalékkal nő - mondta a szaktárca szóvivője. Tóth Judit szerint jelenleg nincs kihasználva az önkéntes pénztári rendszer, aminek egyik oka, hogy a tagdíjbefizetések 40 százalékát az egyéni számlák egyidejű és arányos megterhelésével költik el, tehát ez egyfajta szolidaritási alapot képez, a fennmaradóval rendelkezik szabadon a tag. A januártól létrehozható egyéni egészségszámla felhasználásáról a tulajdonosa dönt majd.

Változnak az adókedvezmények. Jelenleg a pénztártag a tagdíj 30 százalékát, maximum 100 ezer forintot írhat le az adójából, ez utóbbi jövőre 120 ezer forint lesz akkor, ha az egyén legalább két pénztár tagja. (Az egészségszámla mellett például önkéntes önsegélyező, vagy nyugdíjpénztári tag is.) Aki 2020 előtt éri el a nyugdíjkorhatárt, további 30 ezer forinttal csökkentheti adóját. Az a tag pedig, aki legalább két évre leköti a tagdíját, annak további 10 százalékát vonhatja le az adójából. A munkáltatói hozzájárulás adókedvezménye tagonként a minimálbér 130 százaléka lesz, jövőre 68 900 forint, ha legalább két pénztárat támogat. Egy támogatása esetén az összeg a minimálbérrel megegyező. (NTE)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.