Az Európai Bizottság illetékesei az elmúlt hetekben nem titkolták azon véleményüket, miszerint a HDZ visszatérése árthat Horvátország integrációs esélyeinek. Az előzetes eredmények alapján a választások győztesének tekinthető konzervatív párt ugyan Ivica Racan leköszönő kormányához hasonlóan kiáll az EU-csatlakozás mellett, ám elemzők arra hívják fel a figyelmet, hogy ennek megvalósulását komolyan hátráltathatják a politikai tényezők (például a hágai Nemzetközi Bírósággal való együttműködés akadozása).
Zágráb arra számít, hogy legkésőbb jövő ősszel megindulhatnak a csatlakozási tárgyalások az unióval, és az ország talán már Romániával és Bulgáriával együtt, 2007-ben az EU tagjává válhat. A gazdasági eredmények alapján nem tűnik irreálisnak a menetrend megvalósítása. Az egy főre jutó GDP vásárlóerő-paritáson számított értéke (mintegy 10 ezer euró) a lengyelországihoz hasonló, és többszöröse a két balkáni tagjelöltnél mért életszínvonalnak. A gazdasági reformokat (amelyek például a munkaerőpiac rugalmasabbá tételét, a kisebbségi részvényesek védelmét, a csődeljárás szabályozását, az igazságügyi rendszer átalakítását, a bankrendszer konszolidálását vagy a hárompilléres nyugdíjrendszer bevezetését célozták) nemzetközi szervezetek is dicsérik.
Az árnyoldalak között a Handelsblatt a kisebb cégek magánkézbe adásának lassúságát és a gazdasági növekedés várható lassulását említik. A fogyasztási kereslet megugrásának következtében a GDP 7,8 százalékára nőtt Horvátország folyó fizetési mérlegének hiánya.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.