BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Schuster meglepő vétója

Megvétózta az egységesen 19-19 százalékos áfa, személyi és vállalati jövedelemadó bevezetését a szlovák államfő. Elemzők szerint a törvény jövő januártól nagy valószínűséggel mégis hatályba lép, mert a parlament jó eséllyel felülbírálja az elnöki vétót.



Rudolf Schuster köztársasági elnök azzal indokolta lépését, hogy az egységes személyi jövedelemadó az adófizetők túlnyomó többségének hátrányos, csupán a havi 9 ezer koronánál kevesebbet vagy 25 ezer koronánál többet keresők járnak jól vele. Ők azonban a társadalomnak mindössze 13, illetve 11 százalékát teszik ki. A többieknek előnyösebb a jelenlegi progresszív rendszer megtartása, amelyben a jövedelemmel párhuzamosan emelkedik az adókulcs 10-ről 38 százalékra - írja a Bloomberg.

Az elnöki vétó után a törvény visszakerül az egykamarás parlamenthez, ahol a 150 képviselő egyszerű többséggel valószínűleg újra elfogadja majd, s ekkor Schusternek már kötelessége lesz kihirdetni azt. A kormánykoalíciót csupán 75 képviselő támogatja ugyan a törvényhozásban, de ezzel a törvénnyel jó néhány független honatya is egyetért, amit az is mutat, hogy az első (októberi) szavazás során 85 voksot kapott.

Kérdéses azonban, hogy ha hatályba is lép a törvény, be tudja-e váltani a hozzá fűződő reményeket, amelyek sorában az első helyen a külföldi működőtőke-beáramlás jelenlegi magas szintjének fenntartása áll. Szlovákiába tavaly mintegy 3,5 milliárd dollárnyi közvetlen befektetés érkezett, ezek döntő hányada azonban a privatizációhoz kapcsolódott - hívta fel a figyelmet lapunk érdeklődésére Túry Gábor, az MTA Világgazdasági Kutatóintézet tudományos munkatársa. A Dzurinda-kormány lépését óvatosabban megítélők szerint a szint fenntartásához azonban a magánosítás lecsengésével zöldmezős beruházásokra, illetve a profit újrabefektetésére is szükség van. (Utóbbi tételt Szlovákiában már most is beszámítják a közvetlen tőkebefektetésekbe, Magyarországon csak 2004-től fogják).

Önmagához képest mindenképpen előrelép Szlovákia, hiszen jelenleg rendkívül kaotikus adórendszer jellemzi, s az új szisztéma mindenképpen átláthatóbb lesz - véli Túry Gábor. Azt azonban szerinte ma még korai lenne megjósolni, hogy az egykulcsos adó megerősítheti-e pozícióit a közép-európai térségen belül a tőkevonzó képességet illetően. A fenntartható fejlődési út szempontjából mindenesetre előnyösnek tűnik az adóterheknek a termelésről a fogyasztásra való átcsoportosítása. Ezt eredményezi ugyanis a jelenlegi 0 és 7 százalékos áfakulcsok megszüntetése (ezek helyett is egységes, 19 százalékos áfakul-csot vezetnek be), illetve a jövedéki adók ezzel párhuzamos jelentős emelése.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.