Ma vagy a jövő héten tárgyalhatja a kormány a NATO-kötelezettségekkel összefüggő alkotmánymódosítási javaslatot, amelynek parlamenti elfogadása után a szövetség felhatalmazásával folyó műveletek esetén a kormány saját hatáskörében dönthetne katonai alakulatok külföldre vezényléséről. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter kérdésünkre elmondta: további négypárti egyeztetésekre már nincs szükség a javaslatról, így csak a kormányülés programjának zsúfoltságától függ, hogy már ma napirendre kerül-e a kérdés.
A kabinet támogatása esetén a javaslatot az Országgyűlés elé terjesztenék, így a képviselők az év vége előtt szavazhatnának elfogadásáról. A változtatásra a NATO gyors reagálású erejének létrehozása miatt van szükség, amely öt napon belüli döntéshozatalt állít követelményként a szövetség tagállamaival szemben, miközben Magyarországon az Országgyűlésnek sürgősségi eljárással is legkevesebb 8-10 nap kell az érdemi határozat meghozatalára.
A négy parlamenti párt között lefolytatott egyeztetéseken kompromisszumos megoldás született. Valamennyi résztvevő támogatta, hogy a NATO együttműködésében zajló műveletek esetén a parlament kétharmados többsége helyett a kabinet határozhasson magyar alakulatok kiküldéséről. Az ellenzéki pártok azt a kormánypárti felvetést elutasították, hogy az ENSZ- és az EU-felhatalmazású missziók esetén is a kormány hatáskörébe kerüljön a döntési jogkör a magyar részvételről. Az ellenzéki pártok képviselői az Országgyűlés külügyi és honvédelmi bizottságának tegnapi együttes ülésén is elvi támogatásukról biztosították a NATO-műveletekre vonatkozó elképzelést, igaz, parlamenti frakcióik várhatóan hétfői frakcióülésükön alakítják ki végleges álláspontjukat. (NIG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.