A Budapesti Értéktőzsde nagyobb A kategóriás cégei alighanem minden tőlük telhetőt megtettek azért, hogy a BUX végre tartósan 10 ezer pont fölé kerüljön. Bár az elmúlt héten 9 pont erejéig ezt a pszichológiai határt át is lépte a börzemutató, az öt számjegyű érték egyre távolodni látszik.
A július-szeptemberi időszak az idei év legjobbja volt, a gyenge második negyedévi összesített profitot sikerült két és félszeresével túlszárnyalni, s kiugró teljesítményekben most sem volt hiány. Elég csak a Molra gondolni, amely a legutóbbi privatizáció óta a legnagyobb nyereséget könyvelhette el a harmadik negyedévben, ráadásul a gázüzletág vesztesége sem nyomasztotta az olajipari társaságot. Az OTP is maradandót alkotott: a tavaly július-szeptem-
berben elért eredményt több mint 80 százalékkal sikerült javítani. A díjbevétel bővülése mellett a nettó kamatbevétel is 40 százalék felett nőtt, s a leányvállalatok ezúttal sem hagyták cserben az anyabankot. A Richter közel 50 százalékos profitnövekedést produkált, amiben döntően a FÁK-országokba, illetve az uniós és az Egyesült Államokba irányuló kivitel szárnyalása segített.
A blue chipek közül egyedül a Matáv lóg ki a sorból, hiszen a profitemelkedés mértéke 10 százalék alatt maradt, ám az már kedvező jelként értelmezhető, hogy a második negyedévhez képest javult a helyzet. Ez utóbbit egyébként többen is elmondhatják, hiszen a Danubiusnak és a Pannonplastnak is sikerült az elmúlt időszakok veszteségeit követően nyereséges három hónapot maguk mögött hagyniuk, s látványosan javított a Zalakerámia és az Inter-Európa Bank is. Kedvezőtlen fordulatban azonban most sem volt hiány, hiszen a Synergon, a NABI és a Rába is meglepte a befektetőket. Ám ha összességében nézzük a harmadik negyedévet, az alighanem kellemes emlékként marad meg a befektetőkben.
A BUX alakulása azonban nemigen árulkodik arról, hogy bármi is történt volna az elmúlt két hétben, hiszen a mutató ott áll, ahol november elején. A gyorsjelentéseket követő profitrealizálások már rendhagyónak tűnnek, ám nagy dilemma, hogy az elkövetkező hetek mit hoznak. Lesz-e Mikulás-hossz, avagy a piaci szereplők "megelégednek" az idei nyereségükkel, ami év eleje óta közel 25 százalék, a március eleji éves mélypontot nézve pedig már 35 százalék feletti?
Egyes vélemények szerint az idei erősödés ellenére is alulértékeltek a magyar részvények régióbeli társaikhoz képest, ám kérdés, hogy a konvergenciahatás mellett a forint sebezhetősége, az állampapírhozamok hektikus alakulása, illetve az oroszországi események milyen mértékben húzzák le a mérleg másik serpenyőjét. Az FHB részvénykibocsátásával újabb papírral színesedik a tőzsdei paletta, s közeleg a Mol emissziója is - esetleg megspékelve egy PKN-fúzió körvonalazódásával -, ami megmozgathatja a külföldi befektetők fantáziáját. Újabb adalék, hogy az év utolsó három hónapja is a tőzsdecégek további eredményjavulását hozhatja, tehát a fundamentumokra továbbra sem lehet panasz.
A börze gyatra teljesítménye amúgy nem nevezhető egyedülállónak: elég egy pillantást vetni a Wall Streetre. A tengerentúli tőzsdén forgó társaságok az elmúlt nyolc év legfényesebb számait produkálták július-szeptember között: az összesített profitjuk közel 19 százalékkal haladja meg az elmúlt év hasonló időszakának adatát. S a makroadatok miatt sem kell túlzottan aggódniuk már a piaci szereplőknek. A börzemutatók azonban egy hete folyamatosan esnek, s meglehetősen peszszimistán néznek ennek a hétnek is elébe a befektetők. Igaz, az idén így is 30 százalékkal emelkedtek az indexek márciusi mélypontjukhoz képest, bár ez aligha kompenzálta az elmúlt három év veszteségeit. Naivság volna ugyan arra számítani, hogy az elkövetkező két-három év 200 százalékos árfolyam-erősödést hoz, ám 50-100 százalékos erősödésben azért így is bíznak a befektetők.
Ezzel szemben Európában is számottevő emelkedéssel telt az elmúlt hét hónap, március közepéhez képest már közel 40 százalékos pluszban vannak a mutatók, ráadásul a harmadik negyedéves profitokat nézve nem is tűnt alaptalannak mindez. A költségcsökkentő intézkedéseknek, átszervezéseknek meglett a hatásuk, a kérdés csupán az, hogy a jövőben mi jelentheti a növekedés motorját. A nem alaptevékenységhez tartozó tevékenységek leépítése, a hatékonyság javítása, a vállalatirányítási rendszerek erősítése, illetve az innovációk mellett ugyanis a forgalombővülésre is szükség van egy ponton túl. A makroszámok láttán azonban a gazdaság magára találására még várni kell. A börze túl gyorsan, túl sokat emelkedett - hangzik az elemzők értékelése -, s ez óvatosságra készteti a befektetőket. Főként azután, hogy a stabil növekedést nyújtó szektorból - bízva a gazdaság fellendülésében - a ciklikus iparágak felé mozdultak el. Lehet, hogy túl korán?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.