BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szigorításokról döntött a kormány!!! (a teljes szöveg)

Közlemény



I. A kormány áttekintette a gazdaság helyzetét, és a forintpiacon kialakult feszültségek okait. A kabinet úgy látja, hogy a választott gazdaságpolitika alapvetően helyes, de a fizetési mérleg hiányának megugrása mindenképpen beavatkozást igényel. A kabinet helyzetértékelése szerint a fizetési mérleg hiányának visszafogása érdekében a 2004. évi költségvetési törvényben foglalt 3,8 százalékos államháztartási hiánymutatót mindenképpen - akár korrekciós intézkedésekkel is - be kell tartani, a lakosság hitelfelvételi hajlandóságát pedig korlátozni kell. A kormány ennek érdekében a következő határozatokat hozta.



1. Még ebben az évben töröl a fejezetek központi kezelésű intézményeinek maradványpénzéből 25 milliárd forintot. Ez azt jelenti, hogy az intézmények ezt a pénzt nem költhetik el, nem növelik tovább az államháztartás hiányát.

2. Felfüggeszti a fejezeti kezelésű maradványok ez évi és jövő évi felhasználási lehetőségét. Így 2004-ben mintegy 70 milliárd forint költségvetési pénzmaradvány csak a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal előzetes ellenőrzése után válik elkölthetővé. Ezzel a költségvetés kiadási oldalát terhelő maradványpénz felhasználás a korábbinál lényegesen szigorúbb feltételek mellett, csak ellenőrzött módon történhet meg.

3. A kormány 35 milliárd forintnak megfelelő költségvetési zárolást rendel el a kormányzati kör (a költségvetés I-VIII fejezeteinek kivételével) 2004. évi előirányzataiból. A fejezeteken belüli konkrét zárolásokról a fejezetgazdák döntenek.

4. A kormány törölte a fejezetek idei kiadási előirányzataiból azt a 42 milliárd forintot, amit nyáron zárolt a kabinet. Ezzel véglegessé vált az idei évet érintő ilyen összegű megtakarítás.

5. kormány kezdeményezésére az Országgyűlés tegnap két évre fölfüggesztette az úgynevezett közoktatási garancia intézményét. Ez az adott évi közoktatási támogatások mértékét a korábbi évek ráfordításaihoz kötötte, s ezzel kiadás növekedésre predesztinálta a költségvetést.

6. A kormány áttekintette a lakáshitel rendszer költségeinek alakulását, és megállapította, hogy határozott intézkedések nélkül a lakáshitel állomány 2004-ben az idei év végi 1500 milliárd forinthoz képest újabb 500 milliárd forinttal emelkedhet. A kamatok változása miatt a költségvetés kamattámogatási kiadásai ennél lényegesen nagyobb ütemben emelkednének.

- Az új lakásoknál az állami kamattámogatás mértéke a jövőben a megfelelő futamidejű állampapír hozam 60 százaléka lesz.

- A használt lakások esetében az állami kamattámogatás mértéke a megfelelő futamidejű állampapír hozam 40 százaléka lesz.

- A használt lakások esetében a támogatott hitelek felső határa 5 millió forintra csökken.

Az állampapír hozam továbbra is az utolsó három hónap másodpiaci átlaghozama. Az új rendszer biztosítja, hogy a mindenkori kamatfeltételek tükrözzék az állampapír piaci kamatszinteket, így a hitelfelvételi hajlandóság szorosabb összefüggésbe kerüljön az inflációval és gazdaság teherbíró képességével. Az intézkedés nélkül a támogatott lakáshitel állomány 2004-ben becslések szerint mintegy 500 milliárd forinttal emelkedett volna, az új feltételekkel azonban a növekedés várható mértéke 150 milliárd forint. Az intézkedések 2004-es költségvetést érintő kiadáscsökkentő hatása 10 milliárd forint, lényeges megtakarítás ebből inkább 2005-től jelentkezik.





II. A kormány úgy látja, az idei költségvetés betartása érdekében hozott intézkedései ellenére a piacok továbbra is magasabb államháztartási hiánnyal számolnak, mint a Pénzügyminisztérium. Éppen ezért a Pénzügyminisztérium december közepén részletes előrejelzést publikál az államháztartás idei várható helyzetéről, 2004 januárjában pedig közzéteszi az államháztartás hiányának éves lefutását bemutató prognózisát. A PM az előrejelzést negyedévente aktualizálja, és ha szükséges további intézkedéseket kezdeményez.



III. A kormány tájékoztatást kapott az Államadósság Kezelő Központ 2004. évi finanszírozási tervéről. A tervezet értelmében a magyar állam jövőre nemcsak lejáró deviza adósságait újítja meg deviza hitelekből. Az elképzelések szerint 2004-ben ennél 1 milliárd euróval több devizakötvényt bocsát ki az ÁKK, és ugyanennyivel kevesebb forinthitelt vesz föl.



IV. Az államháztartás finanszírozásának biztonsága érdekében a kormány támogatja, hogy az Államadósság Kezelő Központ 500 millió eurós rendelkezésre állási szerződést kötött. A finanszírozás biztonságának további növelése érdekében a kabinet azzal bízta meg a pénzügyminisztert, hogy készítsen elő az államháztartás hiányának éven belüli lefutását kisimító törvénycsomagot.



V. A kabinet áttekintette a magyarországi privatizáció helyzetét is. A kormány úgy látja, hogy az ÁPV Rt. a Mol Rt. részvényeinek tervezett értékesítése nélkül is teljesíteni tudja idei bevételi tervét és költségvetési befizetési kötelezettségét. A kormány úgy látja, hogy a társaság állami tulajdonban levő 23 százalékos részvénypakettje a következő években a mostaninál kedvezőbb piaci feltételek között értékesíthető, ellenértéke pedig az adott évi működőtőke beáramlást gyarapítja majd. A kabinet döntött arról is, hogy felgyorsítja a még állami tulajdonban levő privatizálandó vagyon értékesítésre történő előkészítését.



VI. Az adó- és járulékrendszer továbbra is rendkívül bonyolult, és legfőbbképp túlzott adminisztrációs terveket ró az adófizető polgárokra és vállalkozásokra. Éppen ezért a Pénzügyminisztérium tavasszal olyan törvénycsomagot készít elő, amelynek célja kifejezetten az adózási rendszer egyszerűsítése, az adminisztráció csökkentése. A tervezet elkészítését megkönnyíti, hogy a pénzügyminiszter Civil Adótanácsadó Testülete már eddig is sok hasznos javaslatot tett ezen a területen.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.