A litván parlament egyik pártközi bizottsága tízoldalas jelentésben erősítette meg a korábbi titkosszolgálati vizsgálat végeredményét, amely szerint az elnök veszélyt jelent a nemzetbiztonságra nézve. E szerint bizonyítékok vannak arra, hogy az elnök tanácsadó testületének tagjai közvetlen kapcsolatban állnak gyanús orosz alvilági és titkosszolgálati elemekkel; bizalmas iratok tűntek el az elnöki hivatalból; Paksas választási kampányának szponzorai beleszólást kapnak az elnök politikai döntéseibe - idézi a londoni The Times a bűnlajstromot. Az egyik túlzottan befolyásos szponzor Jurij Boriszov orosz milliomos, akit kapcsolatba hoztak az orosz maffiával, ő 243 ezer fonttal segítette Paksas választási kampányát.
Litvániában az öt évre választott elnöknek viszonylag korlátozott hatásköre van a belpolitikára, de a kül- és védelmi politikában meghatározó szerepet játszik; az ország számára kellemetlen lehet, hogy a köztársaság elnöke éppen a NATO- és EU-csatlakozás sorsdöntő idejében válhat cselekvésképtelenné. Maga Paksas egyébként egyértelműen híve az ország nyugati integrációjának, a két szervezethez való csatlakozásnak.
A parlamenti vádemelési folyamat következő állomásaként a törvényhozásnak meg kell vitatnia a bizottság jelentését, Paksasnak pedig az alkotmánybíróság előtt kell számot adnia arról, milyen alapon adományozott litván állampolgárságot bőkezű mecénásának, Jurij Boriszovnak. A parlamenti bizottság értelmezése szerint az elnök megsértette az alkotmányt, a 47 éves elnök viszont ártatlannak nyilvánította magát, fellármázta a vidéket, s "vilniusi összeesküvésről" beszélve a paraszti tömegek segítségével próbál megkapaszkodni az elnöki székben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.