Jóllehet az eurózóna gazdasági növekedését továbbra is több külső kedvezőtlen hatás érheti, a kockázati tényezők kiegyensúlyozottak, és nem veszélyeztetik az Európai Központi Bank (EKB) árstabilitás megőrzése melletti elkötelezettségét - összegezhetjük az EKB által kiadott havi gazdasági áttekintést. Az elemzés a kérdés fokozott aktualitása miatt kiemelten foglalkozik a jövőben követendő kamatpolitikai kérdésekkel: a legutóbbi nyilatkozatoknak megfelelően az EKB úgy látja, középtávon nincs szükség az irányadó ráta csökkentésére. A 2 százalékos kamatszint mellett tartósan és dinamikusan erősödő euró kedvezőtlenül érinti ugyan az exportőr vállalatokat, az EKB ugyanakkor úgy látja, hogy az általános
gazdasági fellendülésből adódó piacbővülés messzemenőkig kompenzálja majd ezeket a kedvezőtlen hatások miatt. Ehhez kapcsolódóan az EKB-tanulmány a piaci konszenzusra hivatkozva is rögzíti: a világgazdaság mind aktivitásában, mind pedig a növekedés ütemében erősödni fog 2004-ben.
Ennek az erősödésnek a motorja az exportpiacok felvevőképességének növekedésén túl többek között a régión belüli beruházások bővülése lehet, amit az alacsony kamatszint mellett a termelékenység és profitabilitás növekedése is támogat. A keresleti oldalon a lakosság rendelkezésére álló elkölthető jövedelem reálfelértékelődése segíthet - ez utóbbi forrása elsősorban az infláció erősödő eurónak köszönhető mérséklődése lehet. Az EKB úgy látja, hogy az itt leírtak viszonylag kiegyensúlyozott környezetben lezajló folyamatok lesznek, melyekben megingást csak a világ "bizonyos régióiban" fellelhető külső kiegyensúlyozatlanságok eredményezhetnek.
Az elemzők úgy kalkulálnak, hogy az eurózóna átlagos inflációja csökkenni fog 2004-ben, amit részben a bérnövekedés várhatóan mérsékelt ütemével lát indokolhatónak az EKB. Az euró felértékelődése az importtermékek árainak csökkenésén keresztül további támogatást nyújthat a folyamatnak: végső soron az inflációs ráta az előirányzott 2 százalékos küszöbérték környékén mozoghat az idén. A legfrissebb számítások szerint a 12 havi árdinamika decemberben 2,1 százalékos volt.
A monetáris politika oldaláról az EKB a jövőben fokozott figyelmet fordít a gazdaságban felhalmozódott likviditás kordában tartására, ez ugyanis inflációt gerjeszthet. Amíg a gazdaság élénkülése folyamatos, az elemzők nem tartanak ettől a veszélytől.
A fiskális politika területén az EKB messzemenőkig támogatja a kormányzatok által bejelentett, néhol már meg is kezdett strukturális reformokat. Ezek jelentősége kiemelkedő a munkanélküliség visszaszorításában, az adórendszer kevéssé hatékony módszereinek kiszűrésében és az egészség- és betegbiztosítási rendszernek a lakosság öregedéséből származó nehézségekre történő felkészítésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.