BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

MDF: mi áll az új lakáshitel-rendszer mögött?

Az MDF azt javasolja, hogy azok a kormánytagok, akik kedvezményes lakáshitelt vettek fel, bontsák fel szerződésüket és az általuk megszavazott nehéz feltételekkel vegyék fel újra - mondta Font Sándor.

Az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese szerint a polgári kormány által bevezetett lakáshitel-rendszer nemcsak a családok és a gazdaság számára volt jó, hanem azoknak a kormánytagoknak - Magyar Bálintnak, Kökény Mihálynak és Csabai Lászlónénak - is, akik akkor vették fel a hitelt, amikor még a Fidesz-kormány által bevezetett maximális kedvezményekkel tudtak élni.

Font Sándor közölte: jó lenne, ha a kormány lezárná a "kész átverés show-t", és megpróbálna hitelt érdemlő magyarázatot adni a kedvezményes lakáshitel-rendszer kamatainak szigorítására, mivel nem magyarázat az, hogy 15-20 milliárd forintot szeretnének megspórolni a költségvetésnek.

A politikus elemező cikkekre hivatkozva azt mondta, hogy a korábban változó kamatperiódussal felvett hitelekre is kiterjed a kamatok emelése. Szavai szerint az OTP, amely az összes lakáshitel felét kezeli, már közzétette, hogyan változnak az egy-, az öt- és a tízéves időszakra felvett lakáshitel-kamatok. Eszerint ezeknél a hiteleknél is beáll ugyanazon mérce, amely az újonnan felvett lakáshitelekre érvényes, azaz 8 százalék lesz a legkedvezményesebb kamat, míg használt lakások vásárlása esetén a 2003 júniusa előtt felvett hitelek kamata 10 százalék lesz.

A politikus szerint a többi pénzintézet a hetekben teszi közzé a kamatváltozásokat.

Font Sándor emlékeztetett arra, hogy a 2002-es kormányváltás után az MSZP vezető politikusai azt mondták, nem szeretnének a társadalom számára hasznos rendszereken - köztük a lakáshitel-rendszeren - változtatni. 2003 júniusában azonban 30 millió forint felvehető hitelösszegről 15 millió forintra csökkentették a kedvezményes hitel értékhatárát.

A 2003 őszén elfogadott adótörvények szintén szigorúbb feltételeket vezettek be, ugyanis a személyi jövedelemadóból lakásépítés esetén jóváírható adókedvezmény mértékét 240 ezer forintról 120 ezer forintra csökkentették - fűzte hozzá a politikus.(MTI)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.