BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megnyílik az MNB Látogatóközpontja



A Magyar Nemzeti Bank ezen a héten megnyíló Látogatóközpontja a jegybanki tevékenységhez szorosan kapcsolódó területeket, fogalmakat és eszközöket mutatja be, ily módon kíván hozzájárulni a pénzügyi kultúra széles körű terjesztéséhez és fejlesztéséhez.

A központ célja, hogy a diákok és a felnőtt lakosság közelebbről megismerkedhessen a pénz világával. Ehhez a Látogatóközpont kisfilmjeivel, számítógépes oktatóanyagával, a szakkönyvtár szolgáltatásaival, játékos eszközeivel, valamint a különböző igényekhez alkalmazkodó szakmai előadásaival járul hozzá. Mivel az MNB fontosnak tartja a pénzügyi tárgyak mind szélesebb körű iskolai oktatását, a pénzügyi ismeretek bővítését, a központ előadótermében "kihelyezett pénzügyi tanórákat" is szervez.

A kiállítás első, pénztörténeti része az árupénzek világától a mai modern fizetőeszközökig kalauzolja a látogatókat. Itt kapott helyet az érdekes érmék és bankjegyek gyűjteménye, valamit a pénzek életútjának (gyártástól a megsemmisítésig) bemutatása. Az ezután következő magyar pénztörténeti rész egyedülálló, eddig soha nem látott módon, szoros időrendi sorrendben bemutatja érméinket, pénzként használt értékpapírjainkat és bankjegyeinket Szent Istvántól napjainkig. A kiállított időszakokhoz kapcsolódóan nevezetes személyeket, fontos eseményeket, pénzhez kapcsolódó tárgyakat és helyszíneket is végigkövethetünk.

Később a Magyar Nemzeti Bank történetét kísérhetjük végig az önálló magyar bank gondolatának felvetésétől, az épület felépítésén át a hivatalos megalakulásig. Ezután az 1924-ben megalakult Magyar Nemzeti Bank intézménytörténetén haladhatunk végig. Fontos állomása ennek a II. világháború vérzivataros idején az állami aranytartalék Ausztriába való kimenekítése, megóvása, majd viszszaszállítása. A jegybank történetét az utolsó, már európai - többek között függetlenségi - követelményeknek megfelelő jegybanktörvény megalkotásáig követhetjük. Ezt a tárlatrészt színesíti a múlt század húszas éveit idéző, az MNB-ben használt bútorokkal és eszközökkel berendezett irodarészlet, mely az akkori alkalmazottak munkakörülményeit mutatja meg a látogatóknak.

A jegybanktörvényből ismerhetjük, hogy az MNB legfontosabb célja az árstabilitás elérése és fenntartása, azaz az infláció leszorítása. Az infláció pénzelméleti hátterét és a mindennapi életben tapasztalható jeleit mutatja be a tárlat további része. Az interaktív monitorokon kiszámolhatjuk, hogy egy termék (pl. tojás) ára hogyan változott az elmúlt években, és megtapasztalhatjuk, hogyan "pörögtek" a nullák a hiperinfláció éveiben. A pénzromlással kapcsolatban megismerhetjük az erre vonatkozó egykori törvénycikkeket és mai szabályokat is. Az erről a témáról komolyabban érdeklődők az oktató számítógépeken és a szakkönyvtárban találnak információkat.

A kiállítás további részében az Európai Unió, valamint az euró kialakulásával, szerepével kapcsolatban informálódhat a látogató. Az ábrák, magyarázatok kitérnek arra, hogy az euró bevezetésével egységes pénzügyi rendszer alakult ki, megszűntek az átváltással kapcsolatos költségek, és így a termelők és a fogyasztók közvetlenül öszsze tudják hasonlítani az árakat - elősegítve azok kiegyenlítődését. Mindezek hozzájárulnak a térség gazdasági növekedésének gyorsulásához és világgazdasági súlyának növekedéséhez. Megtudhatjuk, hogy Magyarország számára a magasabb szintű gazdasági és pénzügyi integrációhoz való csatlakozás várhatóan a külkereskedelem növekedését, a tranzakciós költségek és az árfolyamkockázat csökkenését, valamint az alacsonyabb kamatszintet jelent majd, és hosszabb távon gyorsabb növekedést (0,5-0,9 százalék), különleges stabilitást eredményez. Megmutatjuk, hogy az euró bevezetéséhez még számos feltételnek kell megfelelnünk. Ezek szigorú követelmények ugyan, de nemcsak az euró bevezetéséhez elengedhetetlenek, hanem a magyar gazdaság stabil és hatékony működéséhez is.

Megismerhetjük az Európai Központi Bank - amelynek a magyar jegybank is tagja lesz - megalakulásának történetét. A tárlat kitér döntéshozó testületeire: az általános tanácsra, a kormányzótanácsra, az igazgatóságra. Informálódhatunk feladataikról és felelősségük köréről.

A Látogatóközpont a kiállításon kívül az alábbi szolgáltatásokkal áll a látogatók rendelkezésére:

- A vetítőteremben a látogatók kiválaszthatják, hogy a pénz kialakulása, az infláció, az érmeverés, a bankjegygyártás, az euró, az MNB műemlék épülete vagy az aranytartalék menekítéséről szóló rövidfilmek közül melyiket szeretnék megnézni.

- Az 50 fős előadóteremben főként diákcsoportok számára közgazdasági-pénzügyi fogalmakról szóló, közérthető előadásokat hallgathatnak meg.

Az előadásokat 9 órakor, 10.30-kor és 13 órakor kezdjük, egyelőre az euróról, az inflációról és a jegybanki feladatokról.

- Talán kevéssé ismert, hogy a Magyar Nemzeti Bank csaknem 80 000 kötetes nyilvános szakkönyvtárának egyedülálló magyar és idegen nyelvű gyűjteménnyel büszkélkedhet főképp a makroökonómia, a bank- és pénzügy területén. Olvasóterme szakmai folyóiratokkal, a külföldi jegybankok és nemzetközi szervezetek kiadványaival, online katalógusokkal, kézikönyvtárral és internethasználati lehetőséggel várja az érdeklődőket.

- Az ismeretszerzésben megfáradt látogatók kikapcsolódásként pénz nyomtathatnak és érmét verhetnek maguknak, megbecsülhetik, hogy a vas, az ólom vagy az arany a nehezebb fém, emlékérmekből vásárolhatnak.

A Látogatóközpont munkanapokon, 9 órától 15 óráig tart nyitva. Belépés díjtalan.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.