Önálló állami létre készül Montenegró
A 75 tagú montenegrói nemzetgyűlés 38 szavazattal kettő ellenében elfogadta az állam új lobogóját, himnuszát és nemzeti ünnepét. Most már semmi sem térítheti le Montenegrót a függetlenség útjáról - jelentette ki a parlament elnöke. Az EU rendezési terve szerint legkorábban 2006-ban rendezhető függetlenségi népszavazás.
A titói Jugoszlávia felbomlása után mintegy véletlenül megmaradt, és alkotórészei nyomán Szerbia és Montenegrónak nevezett állam kisebbik tagköztársasága 1991 óta folyamatosan hangoztatja a függetlenségre támasztott igényét. Ez azonban a 600 ezres lakosság csak egy részének akaratát tükrözi, a jelentős nagyságú szerb kisebbség ellenzi az önállóságot. A hivatalos szerb politika az államszövetség fenntartását részesíti előnyben, de kész elfogadni a társállam függetlenségét is - írja a Bloomberg, amely a jelképek elfogadása alkalmából hiába próbálta állásfoglalásra bírni a szerb illetékeseket.
Az EU-t aggasztja a montenegrói függetlenség lehetősége, mert attól tart, hogy a kiválás olajat öntene a balkáni térség különféle lappangó függetlenségi tűzfészkeire, különösen a szomszédos (ENSZ-igazgatás alatt álló) Koszovóban.
A montenegrói államiság szimbólumainak deklarálása alig néhány nappal követte Borisz Tadics szerbiai elnöki eskütételét, melynek alkalmából egy sor európai vezető nyilatkozott támogatóan nem egyszerűen Szerbia, hanem kifejezetten Szerbia és Montenegró európai integrációjáról. (VG)


