Saját bérüket csökkentő vezetők
Az igazgatóság önmérsékletre való hajlamát, mint a bérterhek csökkentéséhez való együttes hozzájárulást méltatta a német szövetségi kormány. Az otta-
ni iparszövetség (BDI) elnöke, Michael Rogowski jelképes lépésnek minősítette a bejelentést, egyúttal azonban rámutatott, hogy nemzetközi összehasonlításban Németországban nem a vezetői, hanem a munkavállalói fizetések lógnak ki felfelé az átlagból.
Edmund Stoiber bajor miniszterelnök viszont azon reményének adott hangot, hogy a DaimlerChrysler igazgatóságának bejelentése valamiféle iskolát fog teremteni, és a vezetői fizetések korlátozása a szociális szimmetria megvalósításaként szélesebb körben is elkerülhetetlenné válik. Az nem folytatható tovább - mondta Stoiber -, hogy az igazgatóságok a felügyelőbizottságok révén rendkívüli fizetésemeléseket hagyatnak jóvá maguknak, miközben a költségek csökkentése végett ezreket bocsátanak el.
A szakszervezetek és az üzemi tanács vezetői szerint az igazgatóság taktikázik, mert csak arról lenne szó, hogy a tagjai egy évig mondanak le a fizetésemelésről, amiből mindössze 2-3 millió eurónyi megtakarítás jönne össze. A dolgozóktól ezzel szemben 500 milliós költségcsökkentést várnak különféle címeken, ellenkező esetben a C osztály összeszerelését 2007-től csak Brémában és Dél-Afrikában folytatják. A szakszervezetek emellett rámutatnak, hogy a cég vezetése esetenként kész milliárdokat kockára tenni, később balul végződő ügyletekben. Az üzemi tanács eddig 200 millió euróig terjedő megszorítást fogadott el.


