Fölfelé módosította az orosz GDP várható jövő évi növekedését az illetékes minisztérium: hat százalékra, a korábban tervezett 5,9 százalékról - tájékoztatta az Interfax szerint a kormány tagjait German Gref gazdasági, fejlesztési és kereskedelmi miniszter. Az idei első féléves növekedés nem végleges adatok szerint 7,4 százalék - jelentette a Bloomberg a minisztériumra hivatkozva, ezen belül az Interfax adata szerint az ipari termelés várható növekedése kerek hét százalék volt. Az ipari nyereségesség az első fél évben négy százalékot növekedett úgy, hogy a gépgyártásé és a fémfeldolgozásé három százalékot csökkent, vagyis a profitabilitás növekedése az üzemanyag- és energiaszektornak köszönhető. A feldolgozóipar részaránya a teljes iparon belül 47,4 százalékra emelkedett a 2003 első fél évében mért 30 százalékról.
A hovatovább "kínai méretű" idei első féléves növekedés exportvezérelt volt, ezen belül is a kőolajnak köszönhető. A kőolajexport volumene 17 százalékkal növekedett, ami 22 százalékos bevételemelkedést eredményezett, s összesen 65,2 milliárd dollárt fialt. Összehasonlításul: a Jukosztól 3,4 milliárd dollárt próbálnak behajtani egyévnyi elmaradt adó címén. Moszkva törvényi úton is az olaj- és gáztermelők adójának növelésére törekszik - ezzel ellensúlyozná a feldolgozóiparnak nyújtandó adókedvezményeket, amelyek viszont az ottani termelést hivatottak ösztönözni. A fő gondot Moszkvában nem az ágazatok (magántulajdonosi) keresztfinanszírozása okozza, hanem az a lehetőség, hogy hirtelen csökkenhet a nyersanyagok világpiaci ára.
Gref szerint az orosz gazdaság idei növekedése másfélszeresen fogja meghaladni a világátlagot. Idézte azokat a világbanki adatokat, amelyek szerint az USA-ban 4,6, Japánban 3,4, az Európai Unióban pedig 1,7 százalékos növekedés várható az idén; a bázisadatokról ugyanakkor szokásosan nem tett említést. Megjegyezte viszont, hogy az orosz gazdasági növekedés kissé elmarad a volt szovjet köztársasá-
gokétól, ahol az átlag nyolc százalékra várható. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.