BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az EKB véleménye az MNB-törvény módosításáról

Az elmúlt héten élénk értelmezési vita kísérte az Európai Központi Bank jegybanktörvény-módosításhoz fűzött véleményét. Az alábbiakban a relevánsnak tekinthető megállapításokat szó szerint közöljük, és az érintett felek ezzel kapcsolatos álláspontját is közzétesszük.

Az EKB véleménye

"1. 2004. október 13-án a magyar Pénzügyminisztérium felkérte az Európai Központi Bankot (EKB), hogy hozzon véleményt az MNB-törvény módosításáról szóló törvényjavaslatról.

3. A hivatalos indoklás szerint a törvényjavaslat célja az, hogy elősegítse az árstabilitás elérését és fenntartását a monetáris tanács tagjai számának növelésével, valamint a döntéshozói és végrehajtói feladatok határozottabb szétválasztásával?

4. Az EKB megjegyzi, hogy a monetáris tanácsra vonatkozó, jelenleg hatályos szabályok összeegyeztethetők a központi banki függetlenséggel, valamint megfelelő keretet biztosítanak a monetáris politika alakításához. ? Ebből a szempontból nem szükséges módosítani a monetáris tanács összetételét.

5. A törvényjavaslat indoklása szerint ? nem indokolt, hogy a testület döntéseinek meghozatalában a döntések végrehajtásáért felelős alelnökök ? is részt vegyenek. ? Nem támasztható alá meggyőzően a döntéshozói és végrehajtói feladatok szétválasztásának szükségessége a monetáris politika területén. Az EKB kormányzótanácsában, az eurórendszer fő monetáris politikai döntéshozó szervében például tagként részt vesz az EKB igazgatóságának valamennyi tagja.

6. A hitelesség a központi banki tevékenység sarokköve? A monetáris politika hitelességének alapja egy stabil intézményi környezetben tevékenykedő, független központi bank? Kiemelkedően fontos ezért egy olyan intézményi szerkezet létrehozása, amely a monetáris politikát elválasztja a rövid távú politikai érdekektől?

7. ? Az EMI 1998. évi konvergenciajelentése rámutatott arra, hogy a személyes függetlenség kerülne veszélybe, ha az elnökök hivatali idejének biztonságára vonatkozó szabályokat nem alkalmaznák ugyanúgy azokra, akik tagok a nemzeti központi bankok ... döntéshozó szerveiben.

8. ? Az érintett két alelnökre a monetáris tanács tagjaként irányadó hivatali idő még nem telt el, és ezért a törvényjavaslat jelenlegi rendelkezései olyan alapon zárnák ki "ex lege" e két tagot, amelyet az Európai Központi Bank alapokmányának 14.2 cikke nem tesz lehetővé. Az EKB ezért ellenzi a két alelnök monetáris tanácsi tagságának megszüntetését azok mandátumának letelte előtt.

9. Az EKB megjegyzi, hogy a javaslat növeli a miniszterelnök szerepét és befolyását a monetáris tanács összetételének meghatározásában. Az indoklás szerint ez a módosítás a központi banki függetlenséget erősíti. Mindazonáltal a monetáris tanács tagjai jelölésének jelenleg hatályos szabályai összeegyeztethetők a szerződéssel, és teljes mértékben szolgálják a működési hatékonyság és az MNB politikai szférától való függetlenségének céljait.

10. Az EKB továbbá megjegyzi, hogy a döntéshozó szerv hosszú távú függetlenségét erősítené, ha a monetáris tanácsban az üres státusokat nem "en bloc" töltenék be, hanem egy olyan rendszert hoznának létre, amelyben a tagokat különböző időpontokban neveznék ki, és így azok hivatali ideje különböző időpontokban járna le, megfelelő köztes időszakokat hagyva az egymást követő kinevezések között. Ez biztosítaná azt, hogy a kinevezést nem politikai ciklusok határozzák meg?

11. ? Az EKB üdvözli azt, hogy a vagyonnyilatkozatok nyilvánosságra hozatalának joga átkerül Magyarország miniszterelnökétől és köztársasági elnökétől az Országgyűlés elnökéhez, mivel ez a módosítás tovább erősíti a személyes függetlenség garanciáit."

Pénzügyminisztériumi közlemény

"A Pénzügyminisztérium üdvözli, hogy az Európai Központi Bank a jegybanktörvény tervezett módosításának fő elemeivel kapcsolatos észrevételt nem tett. A kinevezési szabályok tervezett módosítása, a monetáris politikában a döntéshozói és a végrehajtói feladatok szétválasztása, a testületi tagok számának növelése tehát az EKB szerint sem befolyásolja a jegybanki függetlenséget. A Pénzügyminisztérium egyetért az Európai Központi Bank véleményével, miszerint csak olyan módosítás fogadható el a legfőbb monetáris politikai döntéshozó testület, a monetáris tanács szabályozását illetően, amely biztosítja a hivatalban lévő tagoknak a hivatali idő teljes kitöltését?."

MNB-közlemény

"?Véleményünk szerint a képviselői javaslatban szereplő további négy tag egy időben történő kinevezése az adott helyzetben teljességgel összeegyeztethetetlen az EKB elveivel, mert megkerüli azt a követelményt, hogy a kormány semmilyen körülmények között ne befolyásolja a monetáris politika vitelét. Mindezek alapján az MNB mindenben igazolva látja azon korábbi álláspontját, hogy a jelenlegi jegybanktörvény megváltoztatására nincs szükség. Az EKB véleménye ismeretében a kialakult helyzetben egyetlen helyes megoldás az, ha a kormány nem támogatja a képviselői javaslatot, illetve a tisztelt előterjesztő képviselők azt visszavonják."

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.