A nyugat-európai gazdaság lassulását elemzők egyértelműen a nemzetközi kereslet visszaesésével magyarázzák: ezt részben a magas olajárak, részben az euró szárnyalása váltotta ki. A tizenkettek eredményének romlása egyébként elsősorban a két legnagyobb gazdaság, Német- és Franciaország jelentős mértékű lassulására vezethető vissza. Mindkét országban 0,1 százalékra mérséklődött a harmadik negyedévben a növekedés - derül ki az Eurostat adataiból.
A harmadik negyedéves adat fényében az Európai Bizottság most már 0,5 helyett csak 0,4 százalékos bővülést vár 2004 utolsó három hónapjára, 2005 első negyedére pedig ugyancsak egytized ponttal kevesebbet (0,2-0,6 százalékot) várnak annál, ami a legutóbbi előrejelzésben szerepelt. A konjunktúra gyengülése a Bloomberg szerint valószínűvé teszi, hogy az EKB legalább 2005 második negyedéig nem emeli a történelmi mélyponton, két százalékon álló irányadó kamatlábat.
A borús hangulatot erősíti a Handelsblatt európai konjunktúramutatójának legfrissebb kiadása is. Ennek értéke október után novemberben is csökkent, ami - tekintettel arra, hogy az index nagyjából három hónapra vetíti előre a várható folyamatokat - nem sok jót ígér az európai gazdaság számára. A kieli IfW gazdaságkutató intézet szintén arra számít, hogy 2005-ben lassul az európai gazdaság növekedése.
Az EKB azonban továbbra is derűlátó. Legfrissebb jelentésében azzal számol, hogy az idei 1,9 után 2005-ben 2 százalékra gyorsulhat az euróövezet növekedése. A kontinens cégeinek egy része szintén nem aggódik. Mint Jürgen Hambrecht, a BASF vezérigazgatója fogalmaz: butaság a növekedés végéről beszélni, hiszen a gazdasági fundamentumok továbbra is az expanzió irányába mutatnak. Optimizmusát magyarázza, hogy cégének nyeresége a harmadik negyedévben majdnem megháromszorozódott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.