BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brüsszeli figyelmeztetésre számíthat Magyarország az áht hiánya miatt

Magyarország és Görögország államháztartési deficit-túllépésének megállapítására készül az Európai Bizottság, és erről hivatalosan értesítheti az uniós pénzügyminiszterek tanácsát is - állította legfrissebb számában a European Voice című hetilap.

Az uniós ügyekkel foglalkozó, független brüsszeli újságpénteken megjelent írása szerint ez a téma az Európai Bizottság jövő heti napirendjén szerepel. A testületnél elmondták, hogy a napirendet hétfőnként szokták véglegesíteni, de a bizottság most zajló teljes cseréje miatt a jelenlegi tervekben eleve jelentős változás következhet be.

A bizottság - az Európai Unió gazdasági növekedési és stabilitási szabályaira hivatkozva - már júliusban megállapította a deficittúllépést az említett két ország, valamint Csehország, Ciprus, Málta, Lengyelország és Szlovákia esetében. Akkor jelezték, hogy a testület még év vége előtt újra áttekinti az érintett országokban a probléma kiküszöbölésére tett erőfeszítéseket.

Ha megállapítják a deficittúllépés folytatódását, a bizottság hivatalosan értesíti erről az érintett kormányt, hiánycsökkentő lépéseket kér, és pénzügyi büntetésre is sor kerülhet az euróövezeti tagországok esetében. Utóbbihoz mindazonáltal a tagországok jóváhagyása is kell, és erre eleve kevés az esély. - Hogyan lehet szankciókat megszavazni Görögország ellen, amikor Németország és Franciaország ellen nincsenek szankciók? - tette fel a szónoki kérdést a lapnak egy brüsszeli illetékes, utalva arra, hogy tavaly a két nagy ország esetében is megállapították már GDP-arányosan 3 százalékos hiányküszöb túllépését, méghozzá a második egymást követő évben, a miniszteri tanács mégis eltekintett a szankcióktól.

Ez a dilemma pedig arra késztetheti a bizottságot, hogy mégse vigye az ügyet a pénzügyminiszterek elé - fejti ki a lap. A brüsszeli végrehajtó testületnél az MTI-nek elmondták, hogy a nyári döntés alapján valóban esedékes a deficitek felülvizsgálata az említett hét országnál. Erre várhatóan a közeljövőben sor kerül a bizottságváltástól függetlenül, de hogy pontosan mikor, az az új testület napirendjétől függ.

A Európai Bizottságról csütörtökön tartott kedvező európai parlamenti szavazás után a José Manuel Durao Barroso vezette testület hétfőn kezdi meg munkáját Brüsszelben. (ebroker)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.