BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Stagnálnak a reálkeresetek

Szeptemberben a keresetek reálértéke 0,7 százalékkal elmaradt a tavalyitól. Az elmúlt egy év során a bruttó átlagkeresetek 6,6 százalékkal - az infláció mértékével megegyezően - nőttek, ám az adóváltozások hatása enyhén negatívba fordítja a reálbérmutatót. A dinamika nagyjából megegyezik a verseny-, illetve költségvetési szektorban.

A bruttó bérnövekedés üteme a versenyszektorban 6-8 százalék közé süllyedt, ami azt mutatja, hogy vége a korábbi évek rendkívül dinamikus, a termelékenységnövekedést messze meghaladó ütemű bővülésének, sőt némi korrekció is megfigyelhető. A lassú keresetemelkedés tovább erősíti a hétfői kamatdöntéssel kapcsolatos várakozásokat: a piac egyértelműen csökkentésre számít, sokan 50 bázispontnál nagyobbra.

A leggyorsabban a pénzügyi szektorban nőttek a bérek: az átlagos dinamika közel háromszorosával.

Folytatódott a költségvetési szektor lassú létszámcsökkenése. Ám az állomány még mindig mintegy 20 ezerrel nagyobb, mint a növekedést megelőző 1999-2001-es időszakban. (MI)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.