Új iparágak az acélvárosban
Jelentős gazdasági változások zajlottak le a rendszerváltást követően az egykori szocialista városban, a magyar nehézipar egyik fellegvárában, a megyei jogú Dunaújvárosban. A Dunaferr kivételével valamenynyi addig meglévő ipari vállalkozást vagy privatizálták, vagy pedig felszámolták. Olyan cégeket érintett az átalakulás, mint az országszerte nagyberuházásokat végzett 26-os Állami Építőipari Vállalat, s amely éppen az egykori Sztálinváros építésével kezdte tevékenységét. A társaság néhány működőképes egysége - a korábbinál lényegesen kevesebb munkaerőt foglalkoztatva - azonban megmaradt. Ezek közül jelenleg is prosperáló vállalkozás a Dunagép Rt., valamint a mélyépítéssel foglalkozó HBTG Építőipari Kft. és a Fehérduna Rt.
Ugyancsak privatizálták a 3 ezer munkavállalójával egykor szintén nagy foglalkoztatónak számító papíripart, amely jelenleg több külföldi tulajdonos kezében van. Ma a városban az ebben az ágazatban foglalkoztatottak száma nem éri el az ezret. Ugyancsak külföldi tulajdonba került a VOR, amely társaság most is hasonló nagyságrendű munkaerőt foglalkoztat, mint szocialista időszakában. Magyar tulajdonban - a menedzsmentjében - maradt a hajdan volt BVM (Budapesti Vasbetonipari Művek) dunaújvárosi gyára, amely jó szerkezetváltás nyomán Ferrobeton Rt. néven jelenleg is prosperál.
A rendszerváltás óta olyan új iparágak jelentek meg Dunaújvárosban, mint az osztrák tulajdonú malátagyár, amely a Magyar Gabonatröszt egykori silóit vásárolta meg a kikötőben, s építette fel rá a gyárát. Ugyancsak új profilt vitt a városba az elektronikai alkatrészeket gyártó japán Aikawa, megjelent a szerszámgépipar, s bár nem vitt új tevékenységet, de jelentős cég a város ipari parkjában 2000-ben letelepedett Triumph. A Duna-parti településre 2000-ig érkezett külföldi tőke megközelíti a 30 milliárd forintot.
A város 1995-ben alapított, 1997 óta működő ipari parkjában ma - az imént már említetteken kívül - olyan cégek folytatnak tevékenységet, mint a papíriparban tevékenykedő Neusiedler és a Menke Kommutatortechnik.
A gazdasági átalakulás nem érintette jelentősen a város foglalkoztatási helyzetét, bár történt egy mérsékelt létszámcsökkenés, amely a Dunaferr munkaerő-állományát sem hagyta érintetlenül. A rendszerváltás előtt a cégnél mintegy 12 ezer dolgozó volt munkaviszonyban. Jelenleg a vállalatcsoport összes munkavállalói létszáma Dunaújvárosban mintegy 8500 fő.
A városban, illetve annak térségében munkanélküliségi ráta jelenleg átlag körüli, valamivel meghaladja a 7 százalékot.


