Érdeklődő holland befektetők
Egynapos munkalátogatást tett tegnap Hágában Gyurcsány Ferenc kormányfő, aki találkozott a holland miniszterelnökkel és a parlament elnökével, s fogadta őt Beatrix királynő is. A magyar miniszterelnök emellett konzultációt folytatott a VNO-NCW holland munkaadói szakmai szervezet tagjaival és elnökével, akikkel magyarországi üzleti lehetőségekről folytatott eszmecserét. Gyurcsány hangsúlyozta, hogy Magyarország ugyan elveszítette a bérköltség szintjében nyert előnyét a térségben, de a befektetőknek tisztában kell azzal lenniük, hogy Magyarországon versenyképes áron a régióban a leghatékonyabb munkaerőt kapják meg. A villámlátogatás során a magyar kormányfő találkozott holland befektetőkkel is.
A magyar-holland kereskedelmi forgalom számottevő. Hollandia Magyarország ötödik legjelentősebb kereskedelmi partnere, tavaly exportunk 1,6 milliárd euróra rúgott, importunk azonban ezt jóval meghaladta, 2,4 milliárd volt. Igaz, a tavalyi dinamika magyar szempontból nem volt túlságosan kedvező: kivitelünk ugyanis az összes magyar exportnövekedési ütemet jóval alulmúlva csak 2,9 százalékkal bővült, miközben behozatalunk kiugróan, 21,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. Mindebben jelentős szerepet játszanak a Magyarországon megtelepedett multinacionális cégek, amelyek közül például a Philips az egyik legnagyobb magyar exportőr - így importja is számottevő.
A holland tőke az ország nagyságánál és a kétoldalú kereskedelmi forgalomnál jóval jelentősebb szerepet játszik a magyar gazdaságban, mégpedig annak minden szegmensében. Több száz holland érdekeltségű vállalat működik Magyarországon, köztük nagyon sok a multinacionális holland cég, de - örvendetes módon - egyre inkább megjelennek a kis- és közepes vállalatok is (egyébként nemcsak befektetőként, hanem a kétoldalú forgalom bonyolításában is).
Tavaly például holland vállalatok vezették az éves befektetői toplistát Magyarországon - áll a Miniszterelnöki Hivatal összesítésében. Az év első kilenc hónapjában mintegy hatszázmillió eurót fektettek be.


