BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Álláspiaci ösztönzők ötven éven felül

Állami bérkiegészítéssel próbálná meg növelni a foglalkoztatottságot az 50 év felettiek körében a német munkaügyi miniszter. Franz Müntefering (aki egyúttal a koalíciós kormány alkancellárja is) azt javasolja, hogy a szövetségi büdzsé fizessen minden 50 év feletti munkanélkülinek 50 százalékos bérpótlékot újbóli munkába állásának első évében. A második évben a bérkiegészítés 30 százalék lenne. Ezzel arra ösztönöznék az idősebb, de még aktív korú munkanélkülieket, hogy rosszul fizetett állásokat is elfogadjanak – ami erre a korosztályra egyáltalán nem jellemző, hiszen gyerekeik felnőttek, és különösebb karriercéljaik sincsenek már. A rendszer fő elve, hogy úgy ösztönözze a munkavállalást, hogy eközben ne rontsa a munkanélküli-segélyen élők helyzetét.

Nemcsak a munkavállalókat ösztönözné azonban Müntefering, hanem a munkaadókat is. Állami támogatást kapna minden cég, amely 50 év felettiek, előzőleg hosszú ideje munkanélküliként nyilvántartott alkalmazottat vesz fel. A miniszter azt reméli, hogy az összesen félmilliárd eurós költségűre becsült kezdeményezés révén 100 ezer új állás jön létre. A szövetségi kormány tegnap tárgyalta a tervet, amelyről a kereszténydemokraták saját verziót dolgoztak ki. Utóbbi szerint a munkaadó a teljes fizetett bér 40 százalékát kapná meg az 50 év feletti és a 25 év alatti foglalkoztatottak esetében.

Egyes tartományokban már bevezették a kombinált bér névre keresztelt elképzelést. Alsó-Szászországban a munkanélküliek havi 200 eurót kapnak, ha 1500 eurónál kisebb fizetéssel járó állást fogadnak el, munkaadójuk pedig 400 eurót; a támogatás legfeljebb tíz hónapig tarthat. Hasonló modell működik Hamburgban, és tervezik a rendszer bevezetését Észak-Rajna-Vesztfáliában is. Szövetségi szinten működött 2002–2003 között az úgynevezett rajnai modell, amelyet Rajna-Pfalz tartományban vezettek be először. Ennél a tb-járulékokat csökkentették a munkanélküliek foglalkoztatása céljával, és 11 300 új állás jött így létre.

Az ötven év feletti munkanélküliek foglalkoztatását a magyar kormány is igyekszik ösztönzi, korántsem nagy sikerrel. Kilenc hónapon keresztül például járulékkedvezményt kérhet a foglalkoztató, amelyet az illetékes munkaügyi központ ítélhet meg. A járulékkedvezmény alapja a 29 százalékos tb-járulék fele, ez kiegészül a munkaadói járulékkal, továbbá a munkaadót terhelő egészségügyi hozzájárulással is. A támogatásnak van „pozitív alsó korlátja”, azaz a támogatás nem lehet kevesebb a munkaadót terhelő járulékok ötven százalékánál.

Egy másik program, az úgynevezett „munkakipróbálás” lényege, hogy az ötven év feletti munkanélküli foglalkoztatását vállaló cégek három hónapig megkaphatják a kifizetett bérnek és járulékainak teljes összegét, a dolgozó képzettségi szintjétől függően maximum 90 ezer forintig. Egyelőre kérdéses, hogy az ösztönzés ezen formája mennyire életképes és rentábilis hosszú távon. A munkaügyi központok tapasztalatai alapján ugyanis a cégek a munkakipróbálást követő időszakra is kérnek pénzügyi finanszírozást az idősek alkalmazásához – ennek időtartama 6 és 9 hónap között határozható meg – bértámogatás formájában, illetve kivétel nélkül igényt tartanak a járulékátvállalás lehetőségére is.

Nem a munka világába való visszatérést, sokkal inkább az álláshely megtartását segíti a prémium évek program. Ebben azok a dolgozók vehetnek részt, akik öt éven belül nyugdíjjogosultságot szereznek, és legalább 25 évet töltöttek munkaviszonyban. Az idősek nem végkielégítést kapnak a munkaadójuktól, hanem – részmunkaidős állásért cserébe – három éven keresztül korábbi illetményük 70 százalékát. Ezért legfeljebb heti két napon át 12 órát dolgoznak. A programot a közszférára fejlesztették ki, de tavaly októbertől a versenyszférában is alkalmazható, ha a cég nagyobb struktúraváltást hajt végre, és eközben létszámot bővít. Lényeges, hogy a járulékokat állami támogatásként kiegészítik, így ez nem jelent hátrányt a nyugdíj megállapításakor.

Az állásban maradást és az új állás megszerzését egyaránt segíti, hogy januártól minden, 50 év feletti ingyenesen juthat második szakmához.

Diszkriminált idősek

Az IBM Magyarország és a GKIeNet reprezentatív kutatása szerint a 45 év felettieket sújtja leginkább az életkori diszkrimináció. A felmérés ötszáz, ötvennél nagyobb létszámú kis- és nagyvállalatnál mérte az idősödő munkaerő helyzetét. A cégek egynegyede ismerte el: az új kollégák kiválasztásánál számít az életkor, de nem kívánnak 45 év felettieket felvenni.

A 45–49 év közöttiek még nem élveznek az elbocsátásoknál informális szociális védelmet, az 50–54 évesek felmondása esetén azonban már látszik némi visszafogottság.



A 45–49 év közöttiek még nem élveznek az elbocsátásoknál informális szociális védelmet, az 50–54 évesek felmondása esetén azonban már látszik némi visszafogottság. Ösztönző programok (Magyarországon, ötven év felettiek foglalkoztatásához)

Járulékkedvezmény kilenc hónapra

Munkakipróbálás

Prémium évek

Szakmaszerzés-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.