Még az utolsó pillanatra is tartogatott meglepetést a 2007. évi költségvetési törvényjavaslatról szóló tegnapi, az egész ügymenetet tekintve legfontosabb szavazás – ezúttal a vállalkozások örömére. A büdzsétervezethez benyújtott módosítókról tartott voksolás végén Göndör István szocialista frakcióvezető-helyettes kezdeményezésére a képviselők szavaztak egy olyan indítványról, amelyről eredetileg nem kellett volna. A többség gombnyomásának eredményeként jövőre a szállodáknak, éttermeknek a rájuk vonatkozó tv-előfizetési díj (készülékenként havi 2901 forint) nem teljes összegét, hanem csak 60 százalékát kell majd megfizetniük. Egy korábban elfogadott módosító nyomán pedig mindezt csak áprilistól kell megtenniük. A lakosság továbbra is mentesül a tv-előfizetési díj (esetükben havi 967 forint készülékenként) befizetése alól, hiszen a kormány ezt tőlük átvállalja.
Ezt leszámítva viszonylag fegyelmezetten zajlott a voksolás, a kormány ellenvéleményével beszavazott módosítások száma mindösszesen 16-ot tesz ki, s ezek nem mozgatnak meg nagy összeget. Rendhagyó módon pedig – a kabinet által is támogatott és zöld utat kapott 33 indítványt is ideértve – a korrekciók nyomán nem növekszik, hanem 1,2 milliárd forinttal még kisebb is lett a jövő évi előirányzott pénzforgalmi hiány. (A kormány által támogatott módosításokról tegnapi számunkban írtunk bővebben.) Ez úgy adódott, hogy a központi költségvetési alrendszer egyenlege romlott 3,5 milliárddal, a tb-alapok szaldója pedig 4,7 milliárddal javult a beterjesztett törvényjavaslathoz képest. Így vélhetően – az elkülönített állami pénzalapok és az önkormányzatok alrendszerével kiegészülve – az államháztartás egészében 1752 milliárdos hiányt céloz meg a jövő évi büdzsé. Ez a konvergenciaprogramnak megfelelően a mérvadóbb módszertan szerinti, uniós elszámolás alapján a GDP arányában 6,8 százalékos deficitet takar.
A korrekciók legnagyobb vesztese a gazdasági tárca. Úgy tűnik, Kóka János miniszternek közel 23 milliárd forintja bánhatja a múlt heti kiszavazását a nyugdíjügy kapcsán, ennyivel rövidítették meg ugyanis tárcájának büdzséjét a szavazás során. Igaz, ennek döntő része, 19 milliárd forint elvonása technikai okkal magyarázható: az eddig költségvetési szervként működő HungaroControl Légiforgalmi Szolgálat januártól zártkörű rt.-ként működő egyszemélyes gazdasági társasággá alakul, s így indokolatlan a költségvetésen belül szerepeltetni a szervezet kasszáját. A további mintegy 3,5 milliárd forintot azonban a kabinet nemtetszése mellett koalíciós honatyák vették el a GKM-től. Ebből városi önkormányzatok szilárd burkolatú útjaira az eredeti tervhez képest 2,5 milliárddal több juthat, távhőtámogatásra 250 millió, míg a nép ügyvédje kezdeményezés kiterjesztésére és az óradíjemelésre 156 milliós pluszforrást juttattak a politikusok.
A kormány támogatását nem nyerte el, a szocialista és szabad demokrata honatyákét – és így a parlament többségének jóváhagyását – azonban igen az a módosítás, amely előírja: a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap forrásainak jövőre legalább 40, 2008-ban minimum 50, 2009-ben pedig legkevesebb 60 százalékát közvetlenül a vállalkozások támogatására kell fordítani. A kormány akaratával szemben beszavazott indítványok csoportjába tartozik az is, amely a közoktatásban a tanárok teljesítményértékelését ösztönözné egymilliárddal, apasztva az iskolák szakmai és informatikai fejlesztési támogatására elkülönített kasszát. Ennek reciprokaként félmilliárd forintot lecsíptek a központi teljesítményösztönzési és -értékelési keretből, s odaadták az ÁNTSZ-nek. Említésre méltó az a szabad demokrata képviselő kézjegyével ellátott és elfogadott módosítás is, amely a megyei területfejlesztési tanácsoktól teljesen elvonja a 120 millió forintos támogatást.
A 2007. évi költségvetés tegnap elfogadott fő számain a továbbiakban már nem lehet változtatni, az elkövetkező szűk két hétben csak a fejezeten belüli átcsoportosításokra nyílik mód. A zárószavazást december 21-én tartják.
A parlamenti többség a 2007-es költségvetést megalapozó jogszabályok módosító indítványai között fogadta el, hogy a háztartásbeliek – felső-, illetve középfokú képzésben részt nem vevő felnőtt eltartottak – után eltartójuknak a jövedelme 3 százalékát kell befizetni tb-járulékként. Az új javaslatot a koalícióban még nem látták, de annyit mondtak, hogy a járulék alapját a családi jövedelem képezné, mert a nagycsaládosokat akarnák inkább támogatni.
A tb-járulék ügye az államreformért felelős kormánybiztos és a pénzügyi tárca közötti „marakodás” története volt eddig.
A szocialista frakció inkább a Draskovics-féle utat választotta, mert sokallta a minimálbér után fizetendő járulékot, amely havi 6000 forintot jelentett volna a legkorábbi verzió szerint.
A parlamenti többség a 2007-es költségvetést megalapozó jogszabályok módosító indítványai között fogadta el, hogy a háztartásbeliek – felső-, illetve középfokú képzésben részt nem vevő felnőtt eltartottak – után eltartójuknak a jövedelme 3 százalékát kell befizetni tb-járulékként. Az új javaslatot a koalícióban még nem látták, de annyit mondtak, hogy a járulék alapját a családi jövedelem képezné, mert a nagycsaládosokat akarnák inkább támogatni.
A tb-járulék ügye az államreformért felelős kormánybiztos és a pénzügyi tárca közötti „marakodás” története volt eddig.
A szocialista frakció inkább a Draskovics-féle utat választotta, mert sokallta a minimálbér után fizetendő járulékot, amely havi 6000 forintot jelentett volna a legkorábbi verzió szerint.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.