BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rekordokat döntő versenybírságok

Rekordösszegű bírságokkal sújtotta a jogsértő vállalkozásokat 2006-ban a Gazdasági Versenyhivatal. A kiszabott büntetések összege mintegy 11,4 milliárd forint, három és félszerese a 2005-ös évinek, s jóval meghaladja a 2004-es 8,9 milliárd forintos csúcsot is. Míg 2004 az eddigi legmagasabb, az úgynevezett autópálya-kartell 7 milliárdos bírságáról nevezetes, addig 2006 a második legnagyobb, a gépjármű-biztosítással összefüggő 6,8 milliárdos kartellügy éve lett.

A versenyhatóság egyre erőteljesebb szigora nem kizárólag a kartelleket sújtja, hanem az erőfölényes és a fogyasztói ügyekben is érvényesül. Az esztendő fogyasztói ügyekben rekordnak számító elmarasztalással kezdődött: a Colgate Palmolive Magyarország Kft. 257 millió forintja bánta, hogy tévéreklámjaiban azt sugallta, fogpasztái hatásosabbak más fogkrémeknél. A GVH egyértelműen érzékeltette, hogy a hamis reklámokkal vagy a fogyasztót megtévesztő más magatartásokkal szemben sem kevésbé elnéző, mint a kartellek esetében. Többek között 345 millió forintra büntette a mosóporát rendkívüli tisztító hatással reklámozó Procter & Gamble-t, és bírságolta például 100 millió forintra a hitelkártyáit megtévesztő módon népszerűsítő OTP-t. Azt is nyilvánvalóvá tette, hogy nem tűri az ismétlődő jogsértéseket. A Tescót márciusban például még csak 36 millió, júliusban viszont már 100 millió forint bírsággal sújtotta, mert akciós reklámkiadványaiban – a korábbi versenyhatósági határozatok ellenére – több termékét hamis adatokkal hirdette.

Nyárig jószerivel csak a fogyasztó megtévesztésére alkalmas magatartások miatt marasztalt el vállalkozásokat a GVH. Eközben azonban érlelődtek kartellhatározatok is: 2006-ban elsősorban az informatikai cégek titkos versenykorlátozó megállapodásai szerepeltek a versenytanács napirendjén. Júniusban öszszesen 1,5 milliárd forint befizetésre kötelezte az ISH, a SAP és az IBM Magyarország Kft.-t, mert összejátszottak az egyetemek által kiírt közbeszerzési pályázatok elnyerése érdekében. Hasonló szövetkezések miatt 7,5–30 millió forintos bírságokat rótt később ismét a SAP-ra, illetve az Albacompra, valamint több alkalommal a Synergonra.

Decemberben a tojáskartell tagjait marasztalta kevés híján 150 millió forintra a GVH.

Az erőfölényes ügyek közül a MÁV visszaélése találtatott magasan a legdurvábbnak. A korábban monopolhelyzetet élvező vállalat a vasúti piacnyitást követően indokolatlanul és jogszerűtlenül korlátozta az újonnan megjelenő cégek üzleti lehetőségeit – állapította meg a versenytanács. Ezért a vasútra egymilliárd forint bírságot szabott ki. KK

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.