Írországban 94 százalékkal csökkent a műanyag zacskók felhasználása, miután 22 centes adóval terhelték meg a forgalmazásukat, és a használatuktól egyúttal hathatós kampánnyal is igyekeztek eltántorítani a lakosságot.
A környezetet szennyező csomagolóanyagok visszaszorításán másutt is munkálkodnak, de nem mindenütt sikerül számottevő eredményeket elérni.
A műanyag zacskók éppen a tartósságuk, olcsóságuk és népszerűségük folytán jelentenek súlyos csapdát: világszerte elenyésző hányadukat sikerül újra feldolgozni, ezért a zömük jobb esetben a szemétlerakó helyeken köt ki, rosszabb esetben a természeti környezetben eldobva. A lebomlási ciklusukat 400–1000 év közötti időre teszik, de a veszélyes maradványanyagaik utána is káros hatást fejtenek ki. Környezetvédők szerint a világ óceánjaiban is töméntelen mennyiségű csomagolóanyag úszik.
A Reuters által ismertetett védekezési modellek közül Kínában és Ausztráliában egyszerűen kifuttatják a műanyag zacskók forgalmazását. Pekingben a nyári olimpiai játékok idején már nem használnak ilyen csomagolóanyagot, Ausztráliában pedig az év végétől kerül tilalmi listára. Tajvantól Bangladesen át Ugandáig fejlődő államok sora is tiltással vagy adóztatással igyekszik visszaszorítani a használatukat.
Egy időben a viszonylag gyorsan lebomló papír csomagolóanyagokkal próbálták helyettesíteni a műanyagból készülteket, ezek alkalmazása azonban a Föld szén-dioxid-háztartására lenne káros hatással. Írországban textil bevásárlószatyrokkal próbálkoznak, ez némileg sikkessé is vált. Az Egyesült Államokban azonban olyan erős a fogyasztói ellenállás a műanyag zacskók visszaszorításával szemben, hogy a szövetségi kormány és a vállalatok óvakodnak bárminemű határozottabb kezdeményezéstől. Ezért itt évente továbbra is mintegy 100 milliárd darabot használnak fel, ezek előállításához 12 millió barrel olajnak megfelelő szénhidrogénre van szükség. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.