Magántulajdon. Elégedetlenkedő parasztok, emberi jogi aktivisták és akadémiai szakértők különös szövetségben lépnek fel a kínai termőföldek magántulajdonának elismertetéséért, mert egyre inkább csak ebben látnak védelmet a korrupt módon végrehajtott ingatlankisajátítások ellen. A legnagyobb veszélyben a nagyvárosokat körülvevő agrárövezetek vannak, mert itt a legnagyobb az igény arra, hogy mezőgazdasági területeket is bevonjanak az ingatlanfejlesztésekbe.
Kínában a termőföldek még a Mao Ce-tung idejéből ittmaradt falusi kollektív tulajdonban vannak, az egyéni hasznosításukra pedig maximum harminc évre szóló bérleti szerződés keretében van lehetőség. A nem mezőgazdasági célú hasznosításba vételt csak a kormány engedélyezheti, ezt azonban gyakorta megkerülik korrupt helyi tisztviselők és vállalkozók, akik sokszor csekély összeg ellenében teszik rá a kezüket a kiszemelt területre. A gazdák a méltánytalan feltételek között elragadott területek helyébe akarnak tényleges magántulajdonba vehető földeket.
Az olimpia elé időzített, országszerte szaporodó számú fellépést jogi és internetes ismeretekkel egyaránt felvértezett aktivisták támogatják. Ellenükben a hatóságok azzal érvelnek, hogy a kollektív tulajdoni forma képes megóvni a parasztokat a még kegyetlenebb bánásmóddal szemben, és amely garanciákat rejt az élelmiszerbázis megőrzésére. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.