BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb Munkácsy-kép

A világ legnagyobb Munkácsy-gyűjteménye tekinthető meg Békéscsabán. Néhány hete nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt a közelmúltban felújított, megyei fenntartású Munkácsy Múzeum. Az interaktív eszközökkel felszerelt épületben az érdeklődők számos, eddig technikai okok miatt nem megtekinthető művészeti, történelmi és természeti kincsekkel, értékekkel ismerkedhetnek meg.

A Munkácsy teremben több mint négyszáz értékes relikvia mellett kilenc híres festmény és hét grafika található. A festményekből ötöt a Nemzeti Galériától kapott kölcsön a múzeum. Az alkotások a művész valamennyi korszakát bemutatják. Itt látható az Újoncozás című realista alkotás, a szalonképek közül pedig a Zongoralecke. Ismét megtekinthető a város, illetve a múzeum tulajdonában lévő híres alkotás, a Krisztus-fej töviskoszorúval, amelyet a festő özvegye adományozott a városnak. A képet Luxemburgban adták postára 1917-ben, a háború alatt. A küldemény csodával határos módon 1931-ben érkezett meg Békéscsabára.

A huszonegyedik század technikájával felszerelt épületben az önálló Munkácsy terem mellett a Körösök völgyének élővilágát bemutató gazdag természettudományi kiállítás és a megye múltját ismertető helytörténeti tárlat is helyet kapott. A múzeumot az itt élőkön kívül sokan keresik fel a környékről – Debrecenből, Szegedről, Szolnokról – és a határon túli nagyvárosokból. A felújított épületben 29 érintőképernyős terminál nyújt segítséget azoknak, akik részletesen szeretnék megismerni az itt fellehető anyagokat. A tárlatvezetést audio-guide technika segíti, a látogatók öt nyelven hallgathatják az ismertetőket. Az attrakciók közé tartozik, hogy háromdimenziós film szemüveg nélkül egyedül itt látható az országban. Az épületben kézművesműhelyek várják az érdeklődő fiatalokat, akik kipróbálhatják a gyékény- és a szalmafonás, a fazekasság, a tűzzománckészítés fortélyait.

A múzeum igazgatója, Szatmári Imre elmondta: a megyében élő emberek elkötelezték magukat a békéscsabai kötődésű művész életművének további gazdagítása mellett. Ezt bizonyítja, hogy közadakozásból tavaly ősszel eddig ismeretlen Munkácsy-képet tudtak megvásárolni egy svájci magánszemélytől, százezer euróért. A nagy érdeklődést kiváltó Kis Jeanne című alkotással tovább bővült a békéscsabai gyűjtemény. A fenntartó önkormányzat büszke arra, hogy hosszú évtizedek után Magyarországon elsőként éppen a Békés megyében élő magánszemélyek és vállalkozások fogtak össze és adakoztak a helyi művészeti értékek megmentéséért. Nekik köszönhető, hogy a híres festmény „hazatért”, és méltó helyre került, abban a városban, ahol az ifjú művész tehetségét felismerték, ahonnan az életpályája indult, és ahova élete során számos alkalommal visszatért. A fenntartó létrehozta a Munkácsyt a Munkácsyba nevű alapítványt azok részére, akik fontosnak tartják a festő kiállítási anyagának a gazdagítását, újabb alkotások és relikviák megszerzését. A múzeum vezetése szerint a Munkácsy Múzeum a térség egyik új és meghatározó kulturális pontja. Az állandó kiállítások mellett országos figyelmet érdemlő, nagy vándorkiállítások helyszíne is lesz a város. Ennek keretében az intézmény az idén fogadja a Tatárjárás című kiállítást. A látványelemekben, hang- és fényeffektusokban gazdag bemutatóra sok érdeklődőt várnak. Megjegyzendő, hogy Budapesten kívül Békéscsabán látható az ország második legnagyobb akváriuma. A három hektoliteres, korszerű technikával felszerelt mesterséges élőhely a Körösök édesvízi halait mutatja be.

Több forrásból jutottak pénzhez

A Munkácsy Múzem régóta szorgalmazott felújítása 350 millió forintba került.

A fenntartó Békés Megyei Önkormányzat 298 millió forintos brüsszeli pályázati forrás segítségével újította fel és korszerűsítette a nagy múltú intézményt.

A pályázati pénzt a kulturális tárca 37 millióval egészítette ki, a megyei önkormányzat pedig 15,7 millió saját erővel járult hozzá a beruházáshoz.

A fenntartó Békés Megyei Önkormányzat 298 millió forintos brüsszeli pályázati forrás segítségével újította fel és korszerűsítette a nagy múltú intézményt.

A pályázati pénzt a kulturális tárca 37 millióval egészítette ki, a megyei önkormányzat pedig 15,7 millió saját erővel járult hozzá a beruházáshoz.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.