A fellendülés szokatlanul hosszúnak és maradandónak látszott, a növekedés négy éven keresztül az ötszázalékos ütem körül ingadozott, ilyen tartós gazdasági dinamizmusra utoljára 1970 tájékán lehet példát találni.
A boom végének egyik legfontosabb bizonyságát az adja, hogy az USA részére az IMF mindössze 1,5 százalékos növekedést prognosztizált 2008-ra. Ez önmagában még nem is látszana recessziónak, az éppen hogy pozitív rátájú növekedés helyes értelmezéséhez azonban látni kell, hogy lényegében a 2007-ről áthúzódó lendület maradékáról van szó, s ehhez 2008-ban aligha jön új impulzus.
Sokan úgy érvelnek, az amerikai recesszió többé nem érinti a világot, mert Kína az Egyesült Államok helyébe lépett a világgazdaság motorjának szerepében. Ez így téves, mert a kínai gazdaság ugyan gyorsan növekszik, de a globális GDP-nek csupán öt százalékát adja, szemben az amerikai 28 százalékkal. Ha pedig Ázsia egészét vesszük – Törökországtól Kínáig –, akkor is csak a világ GDP-jének 24 százalékát kapjuk, ez együttesen sem éri el az USA által képviselt hányadot.
Egy ponton talán majd bekövetkezik, hogy a világ „nem kap náthát, ha Amerika tüsszent”, de most még korántsem tartunk ott. Jelenleg a kínai kivitel 21 százaléka megy az Egyesült Államokba, Európa esetében pedig a tagországokon kívülre irányuló szállítások 23 százaléka irányul oda. Ezért a világ nem tudna segíteni egy amerikai recesszión. Ezt az Ifo gazdaságkutató intézet legutóbbi, 90 országot felölelő világgazdasági elemzése is megerősíti. A tanulmány megállapítja: az aktuális gazdasági helyzet és a hat hónapra előre szóló kilátás mindenütt romlott. A felméréshez használt jelzőszám Kelet- és Nyugat-Európában egyaránt gyorsabban süllyedt, mint Ázsiában vagy Latin-Amerikában, és a mutató az utóbbi két negyedévben mutatta a legnagyobb esést 2001 óta, amikor kipukkadt a részvénypiaci buborék. Az indikátor az Egyesült Államok esetében a 2001. szeptemberi szint alatt van, csakúgy, mint a Michigan Egyetem által számított fogyasztói bizakodási index.
Az USA sok éven keresztül élt a lehetőségei által megengedett szint felett: a háztartások megtakarítási rátája gyakorlatilag nullára süllyedt, a beruházásokat pedig külföldi forrásokból finanszírozták. Az amerikai folyó fizetési mérleg hiánya folyamatosan növekedett, mígnem 2006-ban elérte a 811 milliárd dolláros – a GDP hat százalékának megfelelő – szintet: ilyen arányra a nagy válság óta nem volt példa. Az USA évről évre sikeresen értékesített aktívákat külföldön, ezekből finanszírozni lehetett a nagystílű életformát. Ennek most vége, mert a világ észhez tért.
A bankok mindenütt rájöttek, egyáltalán nem biztos azoknak a tartozásoknak a törlesztése, amelyekből az USA a fogyasztói boomot finanszírozta. A jelzáloggal fedezett amerikai értékpapírok – amelyeket az ottani bankoknak sikerült eladniuk a világnak – nem vethetők össze a hasonló európai eszközökkel. Európában – főleg Németországban – a jelzáloggal fedezett értékpapír (Pfandbrief) ultrabiztos eszköznek tekinthető, mert a bankok általában nem adnak az ingatlan értékének 60 százalékánál nagyobb hitelt. A hasonló amerikai papírokra úgy lehet tekinteni, mint egy lottószelvényre, mert ott a hitelintézetek gyakorta folyósítottak az ingatlan értékének 100 százalékára – néha ennél is többre – rúgó hiteleket olyan személyeknek is, akiknek nem volt állásuk vagy jövedelmük.
A bizonytalan követeléseket gyakran helyezik ki alacsony adójú országokba, a veszteségeket azonban idővel fedezniük kell az anyavállalataiknak, amelyek közül nem egy maga is a csőd szélén áll. A szükséges leírásokról az idei tavaszi eredménybeszámolók máris tartogatnak kellemetlen meglepetéseket, a teljes igazság azonban csak a 2009-ben közzéteendő mérlegadatokból derül majd ki.
Az amerikai eszközök ára meredeken esett, csakúgy, mint a dollár jegyzése. Ugyancsak csökkennek – egyes körzetekben évi 10 százalékos ütemben – az amerikai ingatlanárak, ezt pedig követi a jelzáloggal fedezett értékpapírok jegyzése. Csak a részvénypiaci árak maradtak viszonylag stabilak, de idő kérdése, hogy ezek is lejtmenetnek indulnak-e. A Standard & Poor’s amerikai ár-nyereség hányadosa tavaly 26,84 volt, ez jóval felette van az 1881 óta számított, 16,31-os, hosszú távú átlagnak.
A valószínűsíthető recesszió fő okát az amerikai eszközök értékvesztése adja. Első lépésként a fogyasztók fogják vissza a kiadásaikat, amint szembesülnek a szigorodó hitelfeltételekkel és ingatlanaik értékének csökkenésével. Ez a nemzetközi kereskedelem mechanizmusain keresztül minden országot érint majd, lassítva az egész világgazdaság növekedését. Másodikként a bankok jelentős (becslések szerint mintegy 300 milliárd dolláros) tőkevesztésének hatása lép be, ami – a tőkemegfelelési ráták miatt – az üzleti hiteleik visszafogására kényszeríti őket, jelentősen hátráltatva a beruházásokat.
Bár a Fed a kamatcsökkentéseivel igyekezett megelőzni a recessziót, tőkét – amellyel kivédhető lenne a kényszerű hitelszűkítés – azonban nem tud juttatni a bankoknak. Valamivel ígéretesebbnek látszik a kongresszus által elfogadott, 150 milliárd dolláros adócsökkentés, kérdéses azonban, hogy ez kompenzálni tudja-e az ingatlanárak esése miatti vagyonvesztést, és képes lesz-e megelőzni a recessziót.
Bármiként legyen is, a parti mindenképpen véget ért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.