BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

20 milliárddal erősített a vám- és pénzügyőrség

Az első negyedévben 20 milliárddal több bevétele volt a vám- és pénzügyőrségnek (VP), mint egy éve.

Csak a jövedéki adókból hétmilliárdos többlet keletkezett, ennek zömét a megugró üzemanyag-forgalomból származó összegek adták.

A benzinfogyasztás visszaesett ugyan a magas árak és a stagnáló keresetek miatt, ám ezzel párhuzamosan jelentősen bővült a közúti szállítás, ami a gázolaj szabad forgalmának dinamikus növekedését vonta maga után, s végül ez mozdította el pozitív irányban a mérleget. Az első két hónapban a benzin forgalma 1,49 százalékkal kisebb, a gázolajé pedig 8,77 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában. A bevételi eredményt az is megdobta, hogy az első hónapokban csökkentek az igények az üzemanyagok jövedéki adójának visszautalására. Az elkövetkező időszakban azonban várhatóan helyreáll a rend, beérkeznek az igények és megindulnak a kifizetések.

A dohánytermékek legális forgalmának a növekedése is lendített a jövedékiadó-bevételeken. A Magyar Dohányipari Szövetség adatai szerint a hazai kiskereskedelmi eladások az év első három hónapjában 0,3 százalékkal bővültek az előző évhez képest. Ugyanakkor erőteljes ütemben folytatódott a (sodort cigarettához szükséges) vágott dohány szabad forgalmának a növekedése: az első két hónapban 62,12 százalékkal többet adtak el belőle, mint 2007 elején. Az eredmények visszaigazolják a VP eddigi erőfeszítéseinek a hasznosságát, hiszen a folyamatos ellenőrzések nyomán egyre inkább viszszaszorul a cigarettacsempészet. Mint megtudtuk, most újabb területeken erősít a hatóság: a korábbinál jóval komolyabb vizsgálatokra lehet számítani a vasúti teherforgalomban.

Összességében 177 milliárd forintot szedett be jövedéki adó címén az első negyedévben a VP, ez kissé több mint az ötöde az egész évre tervezett összegnek. A teljes bevétel megközelítette a 300 milliárdot, ez csaknem 17 százalékát teszi ki a költségvetés negyedéves bevételeinek.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.