Tisztulóban a közpénzügyek
Még mindig látnak esélyt kormánypárti és ellenzéki politikusok a közpénzügyi törvénycsomaggal kapcsolatos konszenzus kialakítására – derült ki tegnap a Világgazdaság közpénzügyi konferenciáján. Eddig már 16 egyeztetésen vannak túl a parlamenti pártok; Veres János pénzügyminiszter külön köszönetet is mondott tárgyalófeleinek a felelősségteljes hozzáállásért, amit a megbeszélések során tanúsítanak.
Még mindig lát esélyt júniusig a közpénzügyi törvény elfogadására Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke, és ő is hasznosnak ítélte az eddigi munkát. A jövőbeni munkák során a kockázatelemzés előtérbe helyezését emelte ki az elnök. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy a mai napig nem nyújtotta be a költségvetési irányelveket a PM, pedig április 15-e volt erre a határidő. Ezt a pénzügyminiszter cáfolta, mint fogalmazott, a PM határidőre elküldte azt a kormánynak, a többi nem a tárcán múlik.
A miniszter a politikai egyeztetések haladásáról számolt be a közpénzügyi csomag ügyében, ugyanakkor úgy tűnik, hogy az intézményi háttérben már nehezebb lesz közös nevezőre jutni. Míg az MSZP kitart a költségvetési hivatal mellett, a Fidesz továbbra is egy mögé rendelt szervezet nélküli költségvetési tanács létrehozását szorgalmazza. Az alkalmazandó költségvetési szabály tekintetében sincs egyetértés. Míg a kormány azt rögzítené az alkotmányban, hogy a reál-államadósság nem növekedhet, addig a Fidesz a kiadások emelkedésének alaptörvényi korlátozásában (kiadási sapka) látja a megoldást.
A költségvetés mozgástere nulla – mondta Hamecz István, az OTP Alapkezelő vezérigazgatója, jövőre 3,8, 2010-ben 3,5 százalékos államháztartási hiányt jósolva. Az aktivitási ráta alacsony szintjében látja a probléma kulcsát a szakember, ezt a munkahelyteremtés sem oldja meg. A munkakínálattal van a legfőbb probléma, az adórendszer változtatása ezen nem képes érdemben javítani – tette hozzá.
Bár európai szinten nem rossz, de túl bonyolult az adórendszer, főleg az utóbbi időben, amikor tíz új adónemet vezettek be, és csak hármat szüntettek meg – mondta Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young adóigazgatója. Ismét kiállt a szakember a szolidaritási különadó megszüntetése mellett, ez kétszázmilliárdot vinne el, emellett felvetette: egy tízszázalékos társaságiadó-kulcs sokkal vonzóbbá tenné a külföldiek szemében Magyarországot. Jó kezdeményezésnek tartja a kis adók öszszevonását és a durva kivételezések megszüntetését, mint például az eva, az ekho és az átalányalapú adózás. Ha kivonnak a számlázás alól bizonyos köröket, akkor törvényszerű, hogy szürkül a gazdaság – tette hozzá Vámosi-Nagy.
Az államháztartás helyi szintjén nincs jól meghatározva az állami feladatok köre, az ágazati törvények is hatással vannak azokra, és azok szintén kötelezők az önkormányzatokra nézve – mondta Lóránt Zoltán, az ÁSZ főigazgatója. Az önkormányzati alrendszer a Medgyessy-kormány óta nem tért magához, a források nagy része megy el bérekre és fenntartási költségre. Az önkormányzatok feladatainak, működésének és finanszírozásának mielőbbi rendbetételére lenne szükség – tette hozzá a főigazgató. Mint kiemelte, a PPP-projektek divatossá váltak, pedig rejtett módon azok is elkötelezettséget jelentenek, ám ezt jelenleg senki nem látja át.
Kiállt a költségvetési hivatal létrehozása mellett László Csaba, a KPMG adópartnere. Fontosnak tartja a hivatal létrehozásának kétharmados parlamenti jóváhagyását, de ha feles törvénnyel jön létre, akkor is működőképes lehet, főként ha a hitelességét sikerül garantálni. A vezetői függetlenség fontos, ehhez a négyéves mandátum nem biztos, hogy elég, legalább ennek duplájára kellene kinevezni a leendő hivatal fejét.
A pártok álláspontjában meglévő eltérések
MSZPNettó reáladósság-szabály
Költségvetési hivatal (elkülönített szervezetként, a parlament alá rendelve)
Önkormányzatok hitelfelvételének korlátozása
Fidesz
Kiadási sapka alkalmazása
Költségvetési tanács (a jelenlegi apparátusra támaszkodó, független)
Először az önkormányzatok finanszírozásának rendezése
Nettó reáladósság-szabály
Költségvetési hivatal (elkülönített szervezetként, a parlament alá rendelve)
Önkormányzatok hitelfelvételének korlátozása
Fidesz
Kiadási sapka alkalmazása
Költségvetési tanács (a jelenlegi apparátusra támaszkodó, független)
Először az önkormányzatok finanszírozásának rendezése-->


