Alacsony bázis, magas árak
Tovább gyorsult a mezőgazdasági termékek áremelkedése, hiába a kedvezőbbnek ígérkező idei termés. Az eredetileg a gabonáktól induló áremelkedési hullám mostanra egyértelműen elérte az állati termékeket is a drága takarmányon keresztül. Az agrártermékek termelőiár-szintje márciusban 38,1 százalékkal haladta meg a tavaly ilyenkorit – tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal. Ezen belül a növényi termékeké 52, az élő állatok és állati termékeké átlagosan 19,9 százalékkal nőtt.
A drágulás tavaly június óta folyamatos, pedig a szezonális ingadozások miatt nyáron havi szinten árcsökkenés szokott zajlani. A gabonafélék húzzák továbbra is a legjobban az árindexet, 80 százalékot meghaladó volt a termény drágulása, de a gyümölcsfélék ára is 60 százalék felett nőtt. Főként a vágócsirke 25 százalékos termelőiár-emelkedése miatt jócskán drágultak a vágóállatok, és átlagosan negyedével kerülnek többe az állati termékek is az egy évvel korábbihoz képest.
Alapvetően az alacsony tavalyi bázis játszik közre a most kimutatott árszintnövekedésben, de az adatok nem teljesen mérvadók, mivel nem párosulnak jelentős termékforgalommal – mondta Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének titkára. Az első három hónap ármozgását az elmúlt év második felében kezdődött világpiaci drágulás határozza meg – tette hozzá.
Ugyanakkor az átlagszámok nagy szélsőségeket takarnak, mert az árakat elsősorban a gabonafélék és az olajos növények húzzák felfelé, miközben az állattenyésztési szektorban negatív fejlemények tapasztalhatók – fogalmazott Tóth István. A sertés- és a baromfitermelésben a felvásárlási árak emelkedése nem fedezi a takarmánydrágulás miatti többletköltségeket, míg a tejágazatban májusra újra árcsökkenés kezdődött a múlt év végi, ez évi eleji növekedés után. Ezért az állattenyésztők jelentős része azzal foglalkozik, miként számolja fel a legkisebb veszteséggel az állományát – húzta alá a titkár. BD–HL


