Ismét lehet pályázni a kiemelt projekt címre az Új Magyarország fejlesztési terv (ÚMFT) több operatív programjánál – tájékoztatta lapunkat a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ). A Világgazdaság kérdéseire válaszolva a hivatal ugyanakkor cáfolta, hogy azért került volna sor az újabb kiírásra, mert a kormány által eddig kiemelt projektté nyilvánított javaslatok között kevés az olyan, amelyeknek megvalósítására támogatási szerződést lehet kötni (VG, 2008. december 4., 15. oldal). Az NFÜ elvetette azt a feltevést is, hogy kevés lenne az olyan nagyprojekt, amelyeknek előkészítése már annyira előrehaladt, hogy támogatási kérelmét továbbítani lehetne Brüsszelbe. Ez a kiírás is a Magyarország rendelkezésére álló ÚMFT-keret maradéktalan és minél hatékonyabb felhasználását szolgálja, ezúttal a 2009–10-es akciótervek forrásaira lehet kiemelt projektjavaslatokat benyújtani.
Vagyis nem ez az utolsó kiemelt projektjavaslat-begyűjtés a mostani, 2007–13-as költségvetési időszakban – hangsúlyozta az ügynökség. Mivel ezek a jellemzően nagyberuházások nem pályázat útján kapnak jelentős európai uniós támogatást, ezért az átláthatóság érdekében az NFÜ pontosan szabályozta a projektek kiválasztásának módját.
Így kiemelt beruházások támogatására kizárólag tanácsi döntéssel a regionális fejlesztési tanácsok (rft), miniszteri jóváhagyással a szaktárcák, valamint a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség tehetnek javaslatot. A projektgazdák az illetékes szaktárcákhoz és/vagy rft-hez fordulhatnak terveikkel. Minden más csatornán érkező beruházási elképzelést és fejlesztési igényt az NFÜ ugyancsak az illetékes minisztériumhoz vagy rft-hez irányít. A kormány döntése alapján a fenti csatornákon keresztül a magánszféra is megjelenhet a kedvezményezettek között. A magánszféra részvételének feltétele, hogy a projekt közcélú legyen és járuljon hozzá az ÚMFT kiemelt céljaihoz.
Jelenleg a Közlekedés (KÖZOP), Társadalmi megújulás (TÁMOP), Társadalmi infrastruktúra (TIOP) és a Regionális operatív programok (rop) esetében van lehetőség további nagyobb fejlesztési elgondolások támogatására. Az NFÜ szerint a meghatározott prioritásokon túl másra egyelőre nem adható be javaslat.
- az átlagosnál jóval nagyobb beruházási érték
- a támogatásról a kormány egyedileg dönt
- a nagyprojekteknél – infrastrukturális beruházásoknál 13 milliárd felett, környezetvédelmi beruházásoknál 6,5 milliárd forint felett – az Európai Bizottság dönt
Forrás: VG-gyűjtés
- az átlagosnál jóval nagyobb beruházási érték
- a támogatásról a kormány egyedileg dönt
- a nagyprojekteknél – infrastrukturális beruházásoknál 13 milliárd felett, környezetvédelmi beruházásoknál 6,5 milliárd forint felett – az Európai Bizottság dönt
Forrás: VG-gyűjtés-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.