BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kamatvárakozások jelzésértékűek

A piaci szereplők irányadó kamatra vonatkozó várakozásainak megismerése fontos kérdés a jegybankok számára, ugyanis információt hordozhatnak arról, ők hogyan ítélik meg a gazdasági kilátásokat, amelyet azután a döntéshozók figyelembe vehetnek a saját helyzetértékelésük kialakításakor – szögezi le az MNB-szemlében megjelent tanulmány. Pintér Klára és Pulai György közösen jegyzi a Kamatvárakozások számszerűsítése piaci hozamokból: aktuális kérdések címet viselő elemzést, amely arra is rámutat, hogy a piaci szereplők várakozásai közvetlenül nem ragadhatók meg, számszerűsítésük igen nehéz. A két leggyakoribb megközelítés közül a cikk azt a módszert járja körbe részletesebben, amikor a várakozásokkal szoros kapcsolatban lévő pénzügyi eszközök áraiból próbálunk következtetést levonni a piac kamatvárakozásaira. Jól működő, likvid piacok esetében az állampapírok, illetve a bankközi ügyletek áraiból, valamint hozamgörbéiből következtethetünk a piaci szereplők jövőbeli kamatvárakozásaira. A BUBOR (a budapesti bankközi kamatláb) a pénzügyi válság kezdetéig viszonylag jól tükrözte a piaci szereplők kamatvárakozásait, a válság elmélyülése óta azonban ebben változás következett be, ennek okait is igyekszik feltérképezni az írás. Az a tény, hogy a BUBOR többé nem képes tükrözni a valós piaci várakozásokat, azaz torzít, azért is fontos, mert kamata referenciaként szolgál több más pénzügyi termék, többek között például a vállalati hitelek esetében is – emlékeztetnek a szerzők.

Elemzésükben a szerzők arra mutatnak rá, hogy 2007 augusztusában a pénzpiacok működési zavarai következtében a kockázati prémiumok szintjének és volatilitásának megugrása több jegybank esetében is felvetette a kérdést: a kamatvárakozások számszerűsítésére általában használt eszközök és módszerek menynyire alkalmazhatók. Az elemzés rávilágít: Magyarországon a piaci turbulenciák az állampapírpiacon okozták a legjelentősebb és leghosszabb ideig tartó működési zavarokat. Ezért az állampapír-piaci hozamokból számított hozamgörbe a korábbinál kevésbé alkalmas a piaci szereplők várakozásainak mérésére. A felmérésekben megjelenő elemzői várakozásokat az elmúlt időszakban jobban követték a bankközi hozamokra illesztett hozamgörbéből számított határidős hozamok. Azonban a bankközi piacok likviditása is érzékelhetően csökkent, és egyes eszközök áraiban torzítások jelentek meg. A BUBOR-kamatok 2008 végétől alkalmatlanná váltak a piaci várakozások mérésére, a jegyzések elvesztették korábbi rugalmasságukat, és a következő időszakra várt alapkamat helyett az aktuális alapkamathoz tapadnak. A BUBOR információtartalmának elveszése azt eredményezi, hogy a bankközi piaci eszközök hozamából becsült hozamgörbe pontosabb képet ad a várakozásokról, ha a BUBOR-jegyzések adatait nem használjuk fel. Ugyanakkor a BUBOR-on alapuló határidőskamatláb-megállapodások (FRA-k) továbbra is alkalmasak a piaci szereplők várakozásainak számszerűsítésére, amenynyiben értelmezésük során a hitel- és likviditási kockázati prémium mellett a BUBOR rugalmatlansága által okozott torzítást is figyelembe vesszük. Ha a BUBOR lényegében az aktuális alapkamattal egyezik meg, az FRA-jegyzések nem a futamidejük alatti átlagos jegybanki kamatra vonatkozó várakozásokat mutatják, hanem közvetlenül az indulásukkor érvényes jegybanki kamatra vonatkozó várakozásokat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.