Hatósági árszabályozással és a spekulánsok szigorú büntetésével kíván fellépni az élelmiszerárak egyre erőteljesebb növekedése ellen a kínai vezetés. A terv keddi bejelentése előtt egy nappal Peking egy másik intézkedést is foganatosított az infláció elleni harcban: külföldi állampolgárok a jövőben csak egy lakóingatlant birtokolhatnak az ázsiai országban (VG, november 16., 4. o.).
A kínai fogyasztói árak növekedése 25 hónapos csúcsra, 4,4 százalékra gyorsult októberben. Ennek legnagyobb részét az élelmiszerek drágulása tette ki, ez 10,1 százalékos ütemet ért el. Szintén a kombinált mutatót meghaladó mértékben emelkedtek az ingatlanárak. A 70 legnagyobb városban 8,6 százalékkal drágultak éves szinten a lakások októberben.
Az élelmiszerek drasztikus drágulását nem előzte meg sem szárazság, sem állatjárvány, amely esetleg hiányt és ezen keresztül az árak emelkedését okozhatná. A kínai illetékesek a – főleg külföldi eredetű – pénzmennyiség növekedésével magyarázzák az áremelkedést.
A gazdaság bővülése a kormány tervei szerint alakul, de az áremelkedés aggodalomra ad okot – fogalmazott Csou Hsziao-csuan, a kínai jegybank elnöke. Csou szerint a lassú növekedésüket élénkíteni próbáló fejlett országok laza monetáris politikája miatt Kínába beáramló pénz zavart okozhat.
Hasonló véleményt fogalmazott meg tegnapi ülésén a pekingi kereskedelmi minisztérium is. Az importált inflációs nyomás hozzájárult a Kínán belüli dráguláshoz – szögezte le a tárca szóvivője, Jao Csien. Kína éberen figyeli a tőkemozgásokat, és kifürkész minden beruházásnak álcázott spekulatív műveletet – figyelmeztetett Jao.
Li Ko-csiang miniszterelnök-helyettes még hétfőn kárhoztatta nyilatkozatában a nyugati országok – alig burkoltan főleg az USA – laza monetáris politikáját. Az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő Fed újabb 600 milliárd dollárt kíván pumpálni az amerikai gazdaságba.
A statisztikák mindenesetre nem látszanak alátámasztani a pekingi vezetés magyarázatát az áremelkedésre. Kínába 7,7 milliárd dollárnyi külföldi befektetés áramlott októberben, ez 500 millió dollárral marad el az idei első három negyedév átlagától. VG
Szigorodás várható
A kínai jegybank kedden hatályba lépett – 2007 óta az első – 50 bázispontos emelése következtében az irányadó kamatláb 18 százalékra emelkedett. A monetáris politika további idei szigorodását valószínűsítő várakozások mind a sanghaji börzén, mind más ázsiai tőzsdéken éreztették hatásukat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.