Kevesebb lesz a borra való
A fogyasztás elterjedését elősegítő kampányokra várhatóan szűkösebb források állnak majd rendelkezésre, mint korábban. A második fél évben induló kampányok az augusztus közepi forgalomba hozatali járulékbefizetéstől függnek, ennek értékét ma még nem lehet tudni, de az irány kedvezőtlennek tűnik.
„Bár az összesítés még folyik, a tavalyi rosszabb év, a viszonylag magas árak és az alacsony szintű fogyasztás miatt valószínűleg az idén a bormarketingre is kevesebb pénz jut” – ismerte el Simon Péter. A bormarketinghez kapcsolódó kampányokat a bor literje után, a Bormarketing Alapba fizetendő 5, illetve minőségi bor esetén 10 forintos hozzájárulásból finanszírozzák. Tavaly ez az összeg 800 millió forint volt, a kevesebb fogyasztás után viszont a végösszeg is szükségszerűen kisebb lesz.
A tavasszal kihirdetett kampányok késése miatt is érte kritika a bormarketingpénzek elosztását. A lapunknak nyilatkozó borászok korábban is rámutattak: a késedelem az oka annak, hogy a tavalyi négy után az idén csak két alkalommal lesz borszerda, mindkettő ősszel. A Hajós András arcával hirdetett Fröccskampány szintén megkésve, július 31-én indult útjára. A hungarikumnak vagy inkább monarchikumnak nevezett ital népszerűsítését szolgáló Fröccsbusznak az ország nagyobb fesztiváljait kellett volna végigjárni, ám erre az időre ezek legtöbbje már lezajlott.
Simon Péter a késedelmet adminisztratív okokkal magyarázza: „A borszerda és a többi kampány azért csúszott, mert ez év elején módosult a közbeszerzés szabályozása. A bormarketingpénzek államháztartási pénzek, elköltésük szigorú szabályokhoz kötött, amelyeket be kell tartanunk, akkor is, ha valóban boszszantó volt a késlekedés. Nem így terveztük, de valóban csúsztunk, most azon dolgozunk, hogy ezen javítsunk. Ezzel együtt is elégedett vagyok a megvalósult projektekkel.”
Régóta folyik a vita a marketingpénzek elosztásáról a borászok között
A borászok és a bormarketing irányítását végző szervezetek, személyek között régi ellentét feszül. A borosgazdák régóta megfogalmazzák kritikáikat a különböző szervezeti keretek közt lezajló kampányokkal kapcsolatban. A közbeszerzési törvény módosítása mellett a bormarketing intézményi rendszerének változásai is okozhatták a késedelmet a lapunknak név nélkül nyilatkozó borászok szerint. Az ellentét a nagyobbik kormánypárton belül is tettenérhető:„A forgalomba hozatali járulék bormarketingre menő 60 százaléka és a bormarketing egésze kerüljön a borászok kezébe” – követelte Tiffán Zsolt fideszes képviselő múlt heti parlamenti felszólalásában.
A civilben borászként tevékenykedő politikus a pezsgő jövedéki adójának felülvizsgálatát is szorgalmazta.
„A forgalomba hozatali járulék bormarketingre menő 60 százaléka és a bormarketing egésze kerüljön a borászok kezébe” – követelte Tiffán Zsolt fideszes képviselő múlt heti parlamenti felszólalásában.
A civilben borászként tevékenykedő politikus a pezsgő jövedéki adójának felülvizsgálatát is szorgalmazta.-->


