Magyarország kormánya illetlenül viselkedik európai összehasonlításban. Az ország távolodik az alapvető európai értékektől - magyarázta a CNBC londoni stúdiójában megszólaltatott Holger Schmieding, a Berenberg Bank vezető közgazdásza a legutóbbi magyar eseményekkel kapcsolatban.

Hasonlíthatjuk az olaszhoz vagy a többi periféria országhoz a magyar helyzetet, de egy valamit látni kell: Olaszország, Portugália vagy Spanyolország az euróövezet tagja, tekintettel vannak az alapvető európai értékekre, Magyarország viszont nem ezt teszi - tette hozzá a szakember. Ezen államok valamint Magyarország között különbséget kell tenni - mutatott rá az esetleges magyar IMF-EU-megállapodás kapcsán, írja a Portfolio.

Ha Európa vezető döntéshozóinak választaniuk kellene, hogy kit támogassanak nemzetközi hitelcsomaggal, akkor azokat fogják támogatni, ahol tiszteletben tartják az alapvető európai értékeket - tette hozzá. Magyarország esetében viszont mondhatják az uniós vezetők, hogy "kemények leszünk", például a jegybanktörvény miatt. Magyarországnak együtt kellene működnie, különben magára hagyják - figyelmeztette a magyar kormányt a vezető elemző.
A CNBC műsorába később Peter Attard Montalto, a Nomura londoni elemzője kapcsolódott be. Rövid nyilatkozatában emlékeztetett arra, hogy a kormánynak jövőre 5 milliárd eurónyi külső forrásra lesz szüksége. Az államnak egyelőre van elég készpénze, két negyedévre körülbelül. Addig játszhatja a játékát a piacokkal - vélekedett a szakértő.

Montalto az élő adásban arról is beszélt, hogy a legfontosabb kérdés jelenleg, hogy a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor elfogadja-e a nemzetközi szervezetek (EU és IMF) feltételeit a hitelkeretért cserébe. Úgy véli, hogy csak egy igazi válság után (a krízis kicsúcsosodása után) fogja a kormány elfogadni az IMF és az feltételeit.

A riporter azon kérdésére, hogy Európa milyen intézkedésekkel büntetheti meg Magyarországot, a Nomura közgazdásza úgy felelt: ez egy érdekes kérdés, alapesetben a kormányok nem mennek szembe az európai intézményekkel. Az Európai Központi Bank elzárhatja a swapvonalat - vázolta az EKB lehetőségeit a szakértő, aki arra is kitért, hogy Magyarországot igazán csak jövőre fogják "megütni" a megszorítások.

Peter Attard Montalto beszélt a magyar kormányt ért külföldi, kemény hangvételű kritikákról is, felidézve az amerikai külügyminiszter, Hillary Clinton levelét. Múlt héten találkoztam amerikai befektetőkkel, és körükben felvetődtek ezek az aggodalmak, amelyek Magyarországot övezik. Itt említhetjük példaként Paul Krugman közgazdász professzor legutóbbi, Magyarországgal foglalkozó blogbejegyzéseit is - mondta az elemző. A részleteiben ma nyilvánosságra került Clinton-levélben a külügyminiszter úgy fogalmaz, hogy sajnálja, hogy a kormány nem gondolt újra bizonyos törvényeket.