A jövő évi minimálbérekről, bérminimumról és a bérkompenzációról egyeztetne a kormánnyal a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) – közölte Dávid Ferenc főtitkár a Vállalkozásfejlesztési Tanács tegnapi ülését követő tájékoztatón. A tárgyalásokat a nemrégiben bejelentett munkahelyvédelmi akciótervről folyó megbeszélések keretében képzelik el, álláspontjuk szerint ugyanis a három kérdés ugyanis szerves egységet képez. „A munkaadók a jövő évi várható infláció mértékéig, 4,2 százalékig látják elfogadhatónak a bruttó minimálbér, illetve a szakmunkás-bérminimum emelését. Amennyiben ettől eltérő döntés születik, akkor a járulékcsökkentő csomag hatástalan maradhat” – figyelmeztetett Dávid Ferenc, hozzátéve: a vállalkozói szövetségek támogatják a kormány munkahelyvédelmi programját, mivel az a véleményük, hogy az jelentős élőmunka tehercsökkentést eredményezhet. „A megbeszélésen abban állapodtunk meg, hogy a járulékcsökkentési programot több ütemben kívánja megvalósítani a kormány, azaz a következő években tovább mérséklődhetnek az élőmunka terhei” – fogalmazott a VOSZ főtitkára.
A programot a kormány ma nyújtja be a parlamentnek az adótörvényeket módosító javaslat keretében – jelentette be Balog Ádám, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adóügyekért felelős helyettes államtitkára szintén a tanács ülését követő tájékoztatón. Az államtitkár azt mondta, a csomag benyújtását követően megkezdődik a program részleteinek egyeztetése az érdekképviseletekkel, s az egyeztetések után ősszel, feltehetően szeptemberben fogadhatja el a módosított törvényeket a parlament. Jelezte, hogy a csomag forrásait „mindenképpen megteremti a kormány.” A szakpolitikus szerint a jövő évi tranzakciós illetékből származó bevétel megfelelő forrása lehet a csomagnak, a következő hetekben dől el az, hogy a Magyar Államkincstár (MÁK) által befizetendő illetéket a MÁK hogyan fogja az egyes költségvetési szervekre átterhelni. Hozzátette: a jegybank által befizetendő illeték összegének kompenzálása nem a 2013. évi, hanem a 2014. évi költségvetést érinti.
Mindezt az államtitkár vélhetően azokra a bírálatokra reagálva közölte, melyek szerint a 300 milliárdos csomagot fiktív bevételekkel, tér- és időbeni forrásátrendezésekkel „támasztja meg” a kormányzat, azaz valójában a program a költségvetésen üt lyukat.
Százezres fizetésig biztos a tehercsökkenés
Az általános munkáltatói tehercsökkentést egyelőre bizonyos csoportokra vonatkozóan tudta elkezdeni a kormány, de a 100 ezer forint alatti kedvezmény minden érintett csoportba tartozó munkavállalóra vonatkozni fog – mondta a portfolio.hu-nak adott interjújában Balog Ádám államtitkár. Hozzátette: a százezer forintnál többet keresőkre is érvényes lesz eddig a határig. Az említett határ nem jelzés a minimálbér leendő szintjére, az áfa többkulcsosítása pedig nincs napirenden – mondta Balog. A tárca szerint 3-400 ezer kisvállalkozás alkalmazhatja majd a tételes és 100 ezer a kisvállalati adót.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.