Az Atradius szerint az adósságválság megoldása több lépcsős, időigényes folyamat lesz, így az eredeti probléma még hosszú ideig érezteti hatását az euróövezet gazdaságaiban. Mivel az előrejelzés szerint az eurózóna gyengélkedése várhatóan a jövő évre is rányomja a bélyegét, a nyugat-európai piacoktól nagyban függő, exportorientált kelet-közép-európai országok növekedési kilátásai sem jók, sőt, egyes országok a technikai recessziót sem kerülhetik el.
Az Atradius prognózisa szerint ugyanakkor jelentős eltérésekre számíthatunk a régió országainak teljesítményében. A hitelbiztosítónál úgy látják, hogy a magyar gazdaság az idei 1,2 százalékos visszaesés után jövőre - egyedüliként a régióban - 0,3 százalék-kal zsugorodhat; a második legrosszabb értéket pedig a csehek produkálhatják 0,8 százalékos növekedéssel. A visegrádiak közül pedig várhatóan a lengyelek teljesítenek majd a legjobban, 1,9 százalékos növekedéssel – elsősorban azért, mert méreteik miatt ők a legfüggetlenebbek az eurózóna országaitól.
„Egyértelmű, hogy a hazai vállalkozásoknak érdemes keletre nézniük – és nem csak a Távol-Keletre – ugyanis a közelünkben több országban is masszív gazdasági növekedés várható” – mutat rá Vanek Balázs, az Atradius Hitelbiztosító országigazgatója. A hitelbiztosító várakozásai szerint Törökországban 4,1, míg Oroszországban 3,5 százalék-os GDP-arányos növekedés várható, de a szomszédos Ukrajna is 3 százalék körül teljesít majd.
Oroszország mellett a BRIC országok (Brazília, Oroszország, India és Kína) is értékelhető számokat produkál majd, áll a jelentésben, hiszen a kínai gazdaság 7,6, az indiai 6,6, míg a brazil 3,8 százalékkal bővülhet. Az említett országokhoz képest az Amerikai Egyesült Államok 1,8 százalékos növekedési előrejelzése már vonalalattinak számít.
Összehasonlításképpen a Magyarország legfőbb exportpiacának számító Németországban 0,7 százalékos gazdasági növekedés várható, az Egyesült Királyságban pedig 0,9 százalék. Ugyanakkor Franciaországban 0,2 százalékos recessziót valószínűsít az Atradius, és az eurózóna átlaga is a magyar prognózissal megegyező, 0,3 százalékos visszaesést mutat majd – elsősorban az 1,2 százalék, illetve 1,9 százalékkal zsugorodó olasz és spanyol gazdaság miatt.
A magyar vállalkozásoknak emellett azért is érdemes külföldön, akár az EU-n kívül is, felmérni a lehetőségeiket, mert a hazai háztartások fogyasztása is 0,7 százalékkal csökkenhet jövőre, így a belső piac hanyatlása a lakossági fogyasztáson alapuló iparágakat különösen érzékenyen érintheti. A magyar gazdaság gyengélkedése miatt az Atradius a fizetési hajlandóság romlására és a fizetésképtelenségi eljárások számának növekedésére is számít 2013-ban Magyarországon.
„A romló gazdasági környezetben a vállalkozásoknak érdemes minden lehetőséget megragadniuk, amelyek révén számláik ellenértékét nagyobb eséllyel látják viszont, legyen az előminősítés, hitelbiztosítás vagy követeléskezelés” – mutat rá az Atradius szakembere.