Erre pedig a Fed előrejelzése szerint jó esély is van, mivel a szintén szerdán bemutatott makrogazdasági prognózisa szerint 2013 utolsó negyedében 7,2-7,3 százalékra, míg 2014 utolsó három hónapjában 6,5-6,8 százalékra esik az állástalanság mértéke. A Reuters hírügynökség által megkérdezett Wall Street-i kötvénykereskedők többsége szerint a Fed a szeptemberi ülésén indíthatja el a havi eszközvásárlás értékének csökkentését. A megkérdezettek 10-28 milliárd dollár közötti csökkentést valószínűsítenek.
A Fed eddigi pénznyomdájának egyik fő haszonélvezői a felzárkózó gazdaságok voltak, miután a piacra zúdított olcsó pénz a kockázatos, de a fejlett piacokhoz képest magasabb hozammal kecsegtető felzárkózó eszközökbe áramlott. Mivel Bernanke szavai a pénzbőség korszakának végét jelzik előre, így nem csoda, hogy tegnap minden olyan eszközt adni kezdtek a befektetők, ami kockázatosnak minősül. Ennek tudható be a forint árfolyamának gyengülése, illetve a magyar CDS-felár megugrása is.
Számos szakértő azonban arra is felhívta a figyelmet, hogy Bernanke szerda esti szavai nem feltétlenül jelentik az olcsó pénz uralmának közelgő végét. Egyrészt a Fed-elnök is kiemelte, hogy ha a gazdasági adatok nem megfelelően alakulnak, akkor akár a program értékét is növelheti majd a testület. Emellett az infláció alakulása is megakadályozhatja a mennyiségi lazítás befejezését. Jelenleg ugyanis jóval a kétszázalékos inflációs célsáv alatti a drágulás üteme, idénre pedig csupán 0,8–1,2 százalék közötti inflációt vár a szervezet. A Fed 19 fős döntéshozó testületének (FOMC) egyik tagja szerint pedig a deflációs veszélyek miatt nem csökkenteni, hanem éppen bővíteni kellene a likviditásösztönző programot.
A 300-as euró közelébe gyengült a forint
A forint a szerda délutáni 294-es árfolyamról 300 közelébe került csütörtök reggelre. Délutánra 298,5 közelébe kapaszkodott vissza a hazai deviza. A magyar államkötvények hozamszintjei 25-43 bázispont közötti mértékben emelkedtek: a 10 éves papírok 6,19 százalék hozammal forogtak a másodlagos piacon. Az 5 éves magyar CDS-felár jelentősen, több mint 30 bázisponttal, 330 pontra emelkedett. A tőzsdék világszerte komoly veszteséget környeltek el: az Egyesült Államokban szerdán 1,3, csütörtök délutánig pedig további több mint 1,4 százalékkal értékelődtek le. A kedvezőtlen hangulat Ázsiára is hatott, a vezető tőzsdeindexek 1,7-2,8 százalék közötti esést mutattak. Európában 3 százalék körüli gyengülést szenvedtek el a piacok. Az árupiacokon is érződött a pánik. Az arany unciánkénti árfolyama közel 6 százalékkal, 1 300 dollár alá esett, az olaj (WTI) hordónkénti ára pedig 2,5 százalékkal, 96 dollár alá csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.