BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Izraeli-magyar innovációs nap a Graphisoft Parkban

Izraelnek és Magyarországnak feltétlenül együtt kell működnie az innováció és high-tech terén - ennek a meggyőződésének adott hangot Ilan Mor izraeli nagykövet a két ország első közös innovációs rendezvényét megnyitva. A budapesti egésznapos tapasztalatcsere iránt akkora volt az érdeklődés, hogy sokaknak nem jutott hely a tanácskozó teremben a Graphisoft Parkban.

A fiataloknak mindkét országban nagy álmaik, jó ötleteik vannak, rendkívül tehetségesek és jólképzettek, ez is a kooperáció mellett szól - érvelt a továbbiakban megnyitójában az izraeli nagykövet. Emlékeztetett arra, hogy a mostani az első ilyen kétoldalú rendezvény, egyúttal annak a véleményének adott hangot, hogy ez a win-win szituáció mindkét ország javát szolgálja.

Korányi László, a Nemzeti Innovációs Hivatal (NIH) elnöke, aki öt évig dolgozott Izraelben TéT-attaséként, arra hívta fel a konferencia résztvevőinek figyelmét, hogy több konkrét szempontból is különleges lehetőség ez a kooperáció:  tanulhatunk egymástól, egyesíthetjük kapacitásaikat és összerakhatjuk ötleteiket, amiből nagyszerű dolgok születhetnek. Izrael a kutatás-fejlesztés és innováció, a startupok segítségével felülkerekedett gazdasági problémái jelentős részén. A NIH vezetője szerint nagyon fontos, amit most Magyarországon megtapasztalunk, mert hasonló változásokat jeleznek: radikálisan átalakul a magyar gazdaság technológiai színtere, szemléletváltás zajlik az üzleti életben, többek között a jelenlegi startup pezsgés hatására.

Az innováció, a kutatás-fejlesztés terén még nagyobb a verseny, mint általában a világban, ezért még értékesebb a mostani tapasztalatcsere. Erre Bojár Gábor, a rendezvénynek otthont adó Graphisoft Park tulajdonosa hívta fel a figyelmet köszöntőjében. Büszkén tett említést arra, hogy a parkjukban működő vállalatokhoz jelentkező fiatal mérnököket annyira megfogja az itteni környezet, hogy még ki sem lépnek a kapun, de már eldöntik: itt szeretnék dolgozni.

Több bejelentést tett a tanácskozáson Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára. Közölte, hogy még akár 2014 első negyedévében kiírhatják a következő technológiai inkubátor pályázatot, miután az első ilyen kiírás iránt igen nagy volt az érdeklődés. Ezzel összefüggésben szólt arról, hogy ennek alapja is izraeli projekt volt, miként a Jeremie-programé is. "Az induló vállalkozások finanszírozására a kockázati tőkét mozgósító Jozma-progam igen sikeres projekt volt Izraelben" - mondta. Az államtitkár arról is beszámolt, hogy a kormány eltökélt az innovációs és startup ökoszisztéma teljes kiépítése iránt. Ennek érdekében több lépést is tesz. Létrehozták például a Budapest Hub munkacsoportot azzal a céllal, hogy megvizsgálja, miként lehet Budapest innovációs hub a közép-kelet-európai régióban. Cséfalvay Zoltán szerint a még jobb innovációs teljesítményhez, a vállalkozások globális piacra jutásának előmozdítása érdekében  némi változás szükséges az általános képzésben, a szabályozásban, még akár alacsonyabb adózás is elképzelhető. Bejelentette azt is, hogy 700 milliárd forint áll majd rendelkezésre kutatás-fejlesztésre és innovációra 2014-20 között. A mostani időszakhoz képest megduplázott keret óriási lehetőséget jelent Magyarország számára, hogy az innovációs politika nálunk is sikertörténet legyen.

A kétoldalú együttműködés fejlesztését szorgalmazta Michael (Marcel) Shaton, az izraeli állami kutatás-fejlesztési hivatal főigazgatója. Részletesen ismertette azokat az eredményeket, amelyeket Izrael a kutatás-fejlesztés területén elért. "Tudjuk, hogy Magyarországon is sok a tehetséges kutató, a kooperáció ezért kölcsönösen hasznos lenne" - hangsúlyozta.

Az innovációs nap egyik legérdekesebb színfoltja volt, amikor konkrét startup vállalkozások adtak számot konkrét eredményeikről. A konferencia résztvevői megismerhették azt a projektet, amelynek élő videóközvetéseit a magyar televízió is használja. Nagy figyelem kísérte az Argo Medical Technologies járó szerkezetének "élő" bemutatását, megdöbbentő volt látni, hogy láb nélkül is járhat az ember.

Külön panelbeszélgetés foglalkozott a kockázati tőke és a finanszírozás szerepével. Rina Pridor, az izraeli technológiai inkubátor program  arra figyelmeztetett, hogy nemcsak pénz kell egy-egy startup vállalkozás sikeréhez, hanem sok-sok munka, áldozatvállalás. David Heller, a Vertex kockázati tőkecég vezető partnere büszkén számolt be több mint egymilliárd dolláros üzletkötéséről, amelynek keretében a Wase GPS-vállalkozást adta el.   

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.