A naptárhatással és szezonálisan kiigazított adatok szerint a hozzáadott érték 0,5 százalékkal haladta meg az előző negyedévit.
A múlt év egészében 1,1 százalékos volt a magyar gazdaság növekedési üteme az előző évi 1,7 százalékos visszaesés után.
A február 14-én publikált gyorsbecslésben 2,7 százalékos éves és 0,6 százalékos negyedéves növekedést jelentett a KSH a tavalyi negyedik negyedévről. A negyedik negyedévben a mezőgazdaság teljesítménye 22,2, a feldolgozóiparé 5,1, az építőiparé 10,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A felhasználási oldalon a háztartások fogyasztása 0,5, a beruházások 10,4 százalékkal nőttek, az áruk és szolgáltatások exportja 8,8, az import 7,6 százalékkal volt nagyobb az egy évvel korábbinál.
A IV. negyedévben a mezőgazdaság hazai teljesítménye az előző évi alacsony bázist követően és a kiváló termésnek köszönhetően 22,2 százalékkal növekedett. Az ipar hozzáadott értéke 3,3, ezen belül a feldolgozóiparé 5,1 százalékkal bővült. A feldolgozóiparon belül a közútijármű-gyártás, illetve a fémfeldolgozási termék gyártása ágazatok nőttek jelentősen, miközben a számítógép, elektronikai és optikai termékek és a gyógyszerek gyártása továbbra is csökkent. Az építőipar teljesítménye 10,4 százalékkal emelkedett. Az építőiparon belül elsősorban az épületek és az egyéb építmények építése növekedett.
A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 1,3 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás hozzáadott értéke 2,0 százalékkal emelkedett, ezen belül a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás nemzetgazdasági ág növekedése volt jelentős. A szállítás, raktározás ág teljesítménye 4,3 százalékkal emelkedett, összhangban az ipar teljesítményének növekedésével.
A pénzügyi, biztosítási tevékenység teljesítménye 1,7 százalékkal csökkent, ebben szerepet játszott az is, hogy a bankok új hitelkihelyezése érdemben nem tudott emelkedni sem a vállalati, sem a lakossági hitelek piacán; a biztosítók tartalékainak befektetéséből származó tulajdonosi jövedelem csökkenése pedig jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy a biztosítók teljesítménye elmaradt az előző év azonos időszakához képest.
A szakmai, tudományos, műszaki és adminisztratív tevékenység együttes hozzáadott értéke 1,9, a közigazgatás oktatás, egészségügy együttes teljesítménye 1,5 százalékkal növekedett. Az információtechnológiai szolgáltatások és a kiadói tevékenység bővülése következtében az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág hozzáadott értéke 1,8 százalékkal nőtt.
A bruttó hazai termék 2013. IV. negyedévi, 2,7 százalékos növekedéséhez az összes nemzetgazdasági ág hozzájárult, a mezőgazdaság 0,8, az ipar és a szolgáltatások 0,7–0,7 százalékponttal. Az építőipar hozzájárulása a 2013 IV. negyedévi gazdasági növekedéséhez 0,4 százalékpont volt, a termékadók és támogatások egyenlegének változása 0,1 százalékponttal növelte a GDP-t.
A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok1 szerint 2013 IV. negyedévében a gazdaság teljesítménye 0,5 százalékkal növekedett az előző negyedévhez képest, ezen belül a mezőgazdaság bruttó hozzáadott értéke 3,1 százalékkal csökkent, míg az iparban 2,5, az építőiparban 2,2, a szolgáltatások körében 0,4 százalékkal növekedett a bruttó hozzáadott érték.
A háztartások fogyasztási kiadása 0,4 százalékkal nőtt. A kormányzattól származó természetbeni juttatások 0,5 százalékkal csökkentek. A közösségi fogyasztás 0,4, a végső fogyasztás 1,0 százalékkal emelkedett. Az export 1,2, az import 1,5 százalékkal nagyobb lett.
2013 egészében a bruttó hazai termék 1,1 százalékkal nőtt, ehhez elsősorban a mezőgazdaság, valamint az építőipar járult hozzá. A háztartások tényleges fogyasztása stagnált, a közösségi fogyasztás 4,3 százalékkal növekedett. Mindennek eredményeként a végső fogyasztás 0,5 százalékkal emelkedett. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 5,9, a bruttó felhalmozás 2,1 százalékkal erősödött. A belföld felhasználás 0,8 százalékkal bővült. Az export és az import azonos mértékben, 5,3 százalékkal emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.