Nem csak tavaly, hanem a megelőző években is jobban teljesített a gazdaság az Eurostat új módszertana szerint, ami leginkább annak köszönhető, hogy a kutatás-fejlesztést nem folyó kiadásnak, hanem termelt eszköznek tekintik. A K+F elszámolása százmilliárdokkal emelte meg a GDP szintjét. A fegyverek – a védelemben tartósan, több mint egy évig résztvevő eszközök – húszmilliárd forint körüli összegben emelik a gazdasági teljesítményt, a kis értékű eszközök pedig kilencven milliárddal növelték a GDP-t 2012-ben. A saját előállítású szoftverek értékelése, valamint az utak és hidak élettartamának felülvizsgálata is magasabb bruttó hazai termékhez vezetett.
Az illegális tevékenységek közül a drogfogyasztásra és a prostitúcióra vonatkozó becslések 2006 óta szerepelnek a magyar nemzeti számlákban, de az idei évtől a csempészetre vonatkozó számításokat is beépítették a rendszerbe. Ezen belül az alkoholt és a dohányt veszik figyelembe. A KSH becslése szerint az alkoholos italok csempészete Magyarország esetében nem releváns, a dohánytermékeké viszont igen, ami 2012-ben 7 milliárd forinttal emelte a GDP-t.
A magán-nyugdíjpénztári vagyon állami átvétele nem befolyásolja a GDP-t, de 35 évre elosztva kell elszámolni az egyszeri bevételt (a jövőbeli nyugdíjkifizetéseket kell a bevétellel ellentételezni), az elmúlt években 135–140 milliárd forintos bankadót pedig áttették egy másik sorba, mert már nem átmeneti (rendkívüli) az intézkedés.
Szembetűnő, hogy a külföldről kapott munkajövedelem 2009 óta folyamatosan növekszik. A válság kitörésekor 300-380 milliárd forintra, a GDP 1-1,5 százalékára rúgott a külföldről kapott jövedelem, a tavalyi évre viszont már 845 milliárd forintot, a bruttó hazai termék közel 3 százalékát tette ki, ami azzal függ össze, hogy az elmúlt években megsokszorozódott a külföldön munkát vállaló magyarok száma.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.