BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hosszú, súlyos válságra rendezkedhetnek be az oroszok

Az orosz jegybank rontotta a gazdasági növekedésre vonatkozó várakozását ma közzétett prognózisában.

Idén az eddig várt 0,4 százalék helyett 0,3 százalékkal bővülhet a hazai össztermék (GDP), jövőre stagnálhat az orosz gazdaság, 2016-ban pedig 0,1 százalékkal növekedhet. A jegybank szerint 2017-ben várható a gazdaság élénkülése, a GDP 1,6 százalékkal gyarapodhat az importhelyettesítő termelés fejlődésének és az orosz export versenyképessége javulásának köszönhetően - derül ki az Interfax orosz hírügynökség által ismertetett előrejelzésből.

A jegybank alapforgatókönyve szerint az Urals típusú nyersolaj hordónkénti (159 liter) átlagára jövőre 95 dollár, 2016-ban 94 dollár, 2017-ben pedig 92 dollár lesz. Az előző, október végén közölt prognózisban a jegybank még 104,8, 103,1, illetve 102,5 rubellel számolt. Bár kicsi az esélye annak a vészforgatókönyvnek, hogy a kőolaj hordónkénti ára jövőre 60 dollárra esik, ebben az esetben az orosz gazdaság 3,5-4 százalékkal eshet vissza.

Az alapforgatókönyvben a központi bank azzal számol, hogy az Oroszországot sújtó nyugati szankciók 2017 végéig fennmaradnak.

Az inflációt illetően a korábbi 4,5-5 százalék helyett jövőre 6,2-6,4 százalékos pénzromlást vár a jegybank, 2016-ban 4,9-5,3, 2017-ben pedig 4-4,6 százalék lehet az infláció. Az előre nem látható faktorok hatása miatt jegybanki eszközökkel lehetetlen volt idén megakadályozni az árak meredek emelkedését. Az idei infláció több mint 8 százalékos mértékéből 3,5 százalékpontot tesz ki az előre nem látható külső, valamint a nem monetáris faktorok hatása. Mindazonáltal a kamatemelések korlátozták a pénzromlás ütemének felgyorsulását és a rubel gyengülését - mutatott rá a jegybank.

A központ bank emelte a tőkekivonás nagyságára vonatkozó prognózisát is: így az eddig várt 90 milliárd helyett immár 128 milliárd dollárra számít. Jövőre 99 milliárd, 2016-ban 60 milliárd, 2018-ban pedig 38 milliárd dolláros tőkekivonás várható. A jegybank kiemelte, hogy a tömeges tőkekivonás hátterében "sajátos tényezők" állnak. Az ukrán válság és az Oroszországot sújtó nyugati szankciók következményeként jelentősen romlottak a külső finanszírozás feltételei, azaz Oroszország előtt gyakorlatilag bezárultak a külső tőkepiacok az idei év második felében.

A gazdaságfejlesztési minisztérium továbbra is 100 milliárd dolláros nagyságrendű tőkekivonásra számít az idén, a pénzügyminisztérium pedig valamivel több mint 90 milliárd dollárra.

A jegybank megítélése szerint a pénzügyi stabilitást a rubel árfolyamának olyan típusú alakulása fenyegeti, amely tartós leértékelési várakozásokat idézhet elő, a külföldi valuták iránt erős keresletet válthat ki és jelentősen ronthatja a hitelintézetek és vállalatok pénzügyi szilárdságát.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.